Strona głównaZdrowieBadaj się - wczesna diagnoza raka może uratować życie

Badaj się - wczesna diagnoza raka może uratować życie

Warto regularnie się badać, przypominają onkolodzy. Tylko dostatecznie wczesne wykrycie nowotworu pozwala na zwiększenie skuteczności leczenia choroby.
Badaj się - wczesna diagnoza raka może uratować życie [Fot. Axel Kock - Fotolia.com]
Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem - choroba ta jest drugą główną przyczyną śmierci na całym świcie i ciągle trzeba podnosić świadomość na jej temat. Im wcześniej jest wykryta, tym większe są szanse na efektywną terapię.

W ubiegłym roku z powodu zmarło niemal 10 milionów ludzi na całym świecie, co plasuje raka na drugim miejscu globalnej listy przyczyn śmierci, tuż za (w tym zdarzeniami sercowo-naczyniowymi). W Polsce na raka umiera rocznie około 110 tysięcy ludzi.

Obecność raka jest oceniana na podstawie skali od 0 do 4, gdzie 0 oznacza brak choroby, ale obecność nieprawidłowo rozwijających się komórek, a 4 wskazuje na przedostawanie się komórek rakowych do różnych części ciała.

Co istotne, komórki rakowe mogą się rozwijać w niemal każdej części ciała, najpowszechniejsze są jednak nowotwory , , , skóry oraz szyjki macicy.

Jeśli chodzi o profilaktykę, zdrowy styl życia, czyli taki obejmujący odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i zbilansowaną dietę, mógłby zapobiec nawet kilkudziesieciu procentom przypadków nowotworów. Warto też znać historię medyczną rodziny, ponieważ rak nierzadko rozwija się u osób spokrewnionych. Ludzie, których rodzice, dziadkowie, czy rodzeństwo chorowali na raka, powinni regularnie poddawać się badaniom. W przypadku kobiet po czterdziestce zaleca się coroczną mammografię, zaś mężczyznom badanie prostaty z taką samą częstotliwością. Poza tym Światowa Organizacja Zdrowia radzi, by zwracać szczególną uwagę na pewne objawy, które mogą wskazywać na rowój nowotworu, chodzi głównie o niegojące się rany i rozszerzające znamiona na skórze, nieuzasadnione krwawienia, przedłużające się objawy przypominające infekcję gardła, a także przedłużające się zatrucia.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy