Strona głównaZdrowieBezdech senny oznacza wyższe ryzyko raka u kobiet

Bezdech senny oznacza wyższe ryzyko raka u kobiet

Kobiety cierpiące na ciężki bezdech senny mają wyższe ryzyko zachorowania na raka. Nie dowiedziono związku przyczynowego między jednym a drugim, ale nocne niedotlenienie u kobiet zbiega się z wyższym zagrożeniem nowotworem.
Bezdech senny oznacza wyższe ryzyko raka u kobiet [© JackF - Fotolia.com]
- Rozsądne jest założenie, że bezdech senny to czynnik ryzyka raka lub że w przypadku obu schorzeń występują wspólne czynniki, np. . Z drugiej strony, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że doprowadzi do bezdechu sennego - zauważa prof. Ludger Grote ze szpitala Uniwersyteckiego w Göteborgu.

Przejrzano dane 20 tysięcy ludzi z i sprawdzono, ile osób zachorowało także na raka. Jak oczekiwano, zaawansowany wiek był powiązany z podwyższonym ryzykiem nowotworu, ale kiedy uwzględniono też wiek, płeć, wskaźnik masy ciała (BMI), palenie papierosów i poziom spożycia alkoholu, odkryto możliwy związek między sporadycznym niedotlenieniem w nocy i częstszym występowaniem nowotworów. Związek ten dotyczył głównie kobiet, u mężczyzn był słabszy.

- Wyniki wskazują, że ryzyko zachorowania na raka jest dwukrotne do trzykrotnego u kobiet z silnym bezdechem sennym. Nie można z całą pewnością stwierdzić, jakie przyczyny leżą u podstaw tego, ale trzeba dokładniej sprawdzić tę zależność - mówi prof. Grote.

- Bezdech senny wiąże się z chrapaniem, zmęczeniem w ciągu dnia i podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia, zwłaszcza u mężczyzn. Nowe badania kierują ku nowemu poglądowi - bezdech może być powiązany ze zwiększonym ryzykiem raka, szczególnie u kobiet - wskazuje prof. Grote.

Wcześniej dowiedziono, że u osób cierpiących na bezdech senny częściej niż u innych w historii medycznej występował nowotwór. Nie sprawdzano tego jednak pod kątem płci.

- Przede wszystkim skupiono się na związku z jedną formą raka: z czerniakiem złośliwym. Rak piersi lub macicy może teraz stać się nowym obszarem. Może istnieć połączony efekt żeńskich hormonów płciowych i aktywacji , wywołany nocnym niedotlenieniem w bezdechu sennym, który z kolei może przekładać się rozwój raka lub osłabienie układu odpornościowego organizmu - wyjaśnia prof. Gorte.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy