Strona głównaZdrowieBezdech senny niebezpieczniejszy dla kobiet

Bezdech senny niebezpieczniejszy dla kobiet

Kobiety cierpiące na bezdech senny mają na ogół wyższy stopień uszkodzenia mózgu niż mężczyźni z tym zaburzeniem, wynika z uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).
Bezdech senny niebezpieczniejszy dla kobiet Obturacyjny to poważna choroba, która występuje wówczas, gdy podczas snu następują wielokrotne przerwy w oddychaniu. Kiedy ma to miejsce, spada zawartość tlenu we krwi, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia wielu komórek w organizmie. Nieleczona, choroba może prowadzić do , udaru mózgu, niewydolności serca, , i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Około 10 lat temu to zespół naukowców z UCLA jako pierwszy wykazał, że obturacyjny bezdech senny u mężczyzn prowadzi do uszkodzenia komórek mózgu.

W najnowszym badaniu uczeni przeanalizowali stan zdrowia osób, u których już zdiagnozowano chorobę.
W ramach testów porównano włókna nerwowe w mózgach pacjentów - istoty białej - z tymi samymi substancjami mózgów osób bez zaburzeń snu i sprawdzono czy występuje różnica pomiędzy wywołanymi chorobą uszkodzeniami mózgu mężczyzn i kobiet.

Badanie wykazało, że u kobiet bezdech wywołuje znaczniejsze zaburzenia niż u mężczyzn. U pań odnotowano poważniejsze uszkodzeni mózgu spowodowane opisywaną chorobą. Dokładniej, w przypadku pacjentek zauważono znaczące zmiany w zakręcie obręczy mózgowia i przedniej kory zakrętu obręczy - obszarów w przedniej części mózgu zaangażowane w proces podejmowania decyzji i regulacji nastroju. Kobiety z bezdechem sennym wykazywały również wyższy poziom depresji i lęku.

Kolejnym krokiem jest ustalenie „harmonogramu" zmian w mózgu, by dowiedzieć się czy leczenie bezdechu sennego może pomóc w funkcjonowaniu mózgu. Nie wiadomo czy bezdech powoduje uszkodzenia mózgu, czy też uszkodzenia mózgu do , czy może wspólne choroby współistniejące, takie jak depresja, lub problemy układu krążenia, powodują uszkodzenie mózgu, które z kolei prowadzi do bezdechu sennego.

Wyniki badań zostały przedstawione w czasopiśmie SLEEP.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy