Strona głównaZdrowieBadanie krwi określi, jak szybko się starzejesz

Badanie krwi określi, jak szybko się starzejesz

Badanie krwi pozwoli ocenić, jakie jest tempo starzenia się. Dzięki określeniu poziomu 373 białek krążących we krwi można dowiedzieć się ważnych rzeczy na temat swojego zdrowia, mówią uczeni ze Stanford University w Kalifornii.
Badanie krwi określi, jak szybko się starzejesz [fot. kropekk_pl z Pixabay]
„Od dawna wiemy, że pomiar niektórych białek we krwi może dostarczyć informacji o stanie zdrowia danej osoby, na przykład ilości lipoprotein mających znaczenie dla zdrowia sercowo-naczyniowego", wyjaśnia dr Tony Wyss-Coray, profesor neurologii „Nie doceniono jednak faktu, że tak wiele różnych poziomów białek, mniej więcej jedna trzecia wszystkich, które analizowaliśmy, znacznie zmienia się wraz z wiekiem", dodaje dr Wyss-Coray.

Modyfikacje poziomu licznych białek migrujących z tkanek organizmu do krwi nie tylko charakteryzują proces , ale i prawdopodobnie powodują to zjawisko, uważa dr Wyss-Coray.

Naukowcy przeanalizowali osocze krwi ponad czterech tysięcy osób w wieku 18-95 lat. „Białka są ‘końmi roboczymi' komórek organizmu, a kiedy ich poziomy ulegają istotnym zmianom, oznacza to, że i ty się zmieniłeś. Ocena tych znajdujących się w osoczu jest wskaźnikiem tego, co dzieje się w całym ciele", mówi dr Wyss-Coray.

Odkrycia sugerują, że fizyczne starzenie się nie zachodzi w stałym tempie, ale cechuje się trzema wyraźnymi skokmi - w wieku 34, 60 i 78 lat. Zdaniem naukowców w tych okresach następują wzrosty poziomu określonych białek we krwi. Ostatecznie badanie na ich obecność może zidentyfikować osoby starzejące się szybciej niż normalnie, a zatem narażone na zwiększone ryzyko chorób związanych z wiekiem, takich jak choroba lub .

O badaniach napisano w czasopiśmie Nature Medicine.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy