Strona głównaZdrowieBadania laboratoryjne dla prawdziwego mężczyzny

Badania laboratoryjne dla prawdziwego mężczyzny

Troska o zdrowie oraz systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych powinny być naturalnym nawykiem. Przykładem mogą być zawodowi sportowcy, którzy mimo młodego wieku, regularnie sprawdzają stan swojego zdrowia. Jest ono bowiem jednym z filarów rozwoju ich kariery – aby odnosić sukcesy potrzebna jest przecież dobra kondycja i wydolność organizmu. O tym, jak szybkie badania krwi mogą dać kontrolny obraz stanu zdrowia i zasygnalizować ewentualne zmiany w organizmie.
Badania laboratoryjne dla prawdziwego mężczyzny [Fot. Henrik Dolle - Fotolia.com]

Zestaw ważnych badań dla sportowca i… dla każdego mężczyzny

Dla Damiana Janikowskiego, olimpijczyka, zapaśnika, zawodnika MMA, jako zawodowego sportowca wykonywanie badań to niemal rutyna. Jednak regularna profilaktyka i troska o zdrowie powinny na dobre wejść w nawyk każdemu mężczyźnie. Badać powinni się nie tylko zawodowcy, ale także „zwykli” mężowie i ojcowie, którzy codziennie stają przed wieloma wyzwaniami – pracą, domowymi obowiązkami, realizowanymi pasjami.
Badania kontrolne mogą mieć charakter ogólny, specjalistyczny oraz diagnostyczny. Najbardziej i moczu – w tym morfologia, badanie ogólne moczu, CRP i próby wątrobowe, które dają nam ogólny pogląd na funkcjonowanie organizmu. To szybka metoda, która pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości np. anemii czy problemów z wątrobą, a w przypadku ich wychwycenia umożliwia skierowanie na dalsze badania specjalistyczne – komentuje Joanna Pietroń, lekarz internista.

Badania laboratoryjne pozwolą zbadać również:
  • Pełny lipidogram – czyli całkowity oraz frakcje HDL i LDL. Cholesterol to organiczny związek (lipid), który jest składnikiem błon komórkowych oraz prekursorem hormonów w naszym organizmie. Zbyt wysoki poziom LDL należy do czynników ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zawału serca, miażdżycy oraz udaru mózgu. Badanie cholesterolu wykonuje się z próbki krwi, a jego wyniki stanowią podstawę dalszej profilaktyki (na ich bazie możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia mającego na celu obniżenie poziomu lipidów we krwi). Sygnałem ostrzegawczym skłaniającym do wykonania badania mogą być częste bóle nóg czy duże zmęczenie nawet podczas minimalnej aktywności fizycznej. Sprawdzenie poziomu cholesterolu zaleca się wykonywać przynajmniej raz w ciągu roku.
  • Cukier – badanie jego poziomu we krwi służy przede wszystkich diagnostyce . Jednak nawet osoby zdrowe powinny przynajmniej raz na rok kontrolować ten parametr. Warto wiedzieć, że zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom cukru jest bardzo szkodliwy dla naczyń krwionośnych oraz negatywnie wpływa na pracę wielu narządów naszego ciała (np. nerek i trzustki).
  • PSA – badanie poziomu PSA (wykonywane z niewielkiej próbki krwi) to drugi obok badania gruczołu krokowego test przesiewowy, pozwalający wykryć raka prostaty, który należy do jednych z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn. Każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien skontrolować poziom PSA, nawet jeśli nie odczuwa najmniejszych dolegliwości, natomiast ci, którzy przekroczyli 50. rok życia powinny wykonywać to badanie raz w ciągu roku.

„Bez badań nie wychodzę do walki”

Systematyczne wykonywanie badań jest dla mnie naprawdę kluczowym elementem. Wiem, że dzięki nim mogę kontrolować stan mojego zdrowia. Dobre wyniki przekładają się na siłę, wydolność i dobre samopoczucie. Dbam o siebie, bo chcę jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i uważam, że każdy z nas powinien przynajmniej raz do roku wybrać się do lekarza i sprawdzić czy wszystko jest ok. Sam, jako sportowiec muszę badać się częściej, ale mam dzięki temu pewność, że wyczerpujące treningi nie będą stanowiły dla mnie zagrożenia. Poza tym, jestem też mężem i ojcem – dla mnie to ważne, żeby rodzina zawsze mogła na mnie liczyć – komentuje Damian Janikowski.
Badania laboratoryjne pozwalają ocenić stan zdrowia wielu układów naszego organizmu. Pamiętajmy jednak, że odpowiedzialny mężczyzna – sportowiec, brat czy tata – powinien dbać o systematyczną profilaktykę całego organizmu. Wśród obowiązkowych „męskich” badań znajdują się m.in. kontrola cukru, cholesterolu, EKG, USG czy badania endoskopowe (wiele z nich warto wykonywać przynajmniej raz do roku). Ze względu na to, że żyjemy szybko, często brakuje nam czasu na regularne badania. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z oferty placówek medycznych, w których taki kompleksowy przegląd stanu zdrowia możemy wykonać już w jedną dobę, dzięki czemu będziemy pewni, że z naszym organizmem wszystko w porządku, a w razie wykrycia nieprawidłowości – szybko uzyskamy informację, jakie kroki należy dalej podjąć.

CM Damiana

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy