Strona głównaZdrowieAtaki paniki u starszych kobiet oznaczają wyższe ryzyko zawału i udaru

Ataki paniki u starszych kobiet oznaczają wyższe ryzyko zawału i udaru

Starsze kobiety, u których wystąpił co najmniej jeden pełny atak paniki, mogą doświadczać zwiększonego ryzyka zawału serca lub udaru mózgu oraz podwyższonego ryzyka śmierci w ciągu najbliższych pięciu lat.
Ataki paniki u starszych kobiet oznaczają wyższe ryzyko zawału i udaru [fot. max leroy from Pixabay]
Ataki paniki obejmują nagły rozwój strachu, niepokoju lub skrajnego dyskomfortu, któremu towarzyszą co najmniej cztery dodatkowe objawy. Mogą występować sporadycznie lub jako element zaburzenia lękowego, w tym zespołu lęku napadowego, fobii społecznej lub innej formy fobii.

Przeanalizowano dane kilku tysięcy zdrowych kobiet po menopauzie (w wieku od 51 do 83 lat). Na początku uczestniczki wypełniły kwestionariusz dotyczący występowania w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Zdrowie pań monitorowano przez ponad 5 lat, aby sprawdzić, czy doświadczyły w tym czasie zawału serca, udaru mózgu lub czy zmarły z jakiejkolwiek przyczyny.

Około 10 procent uczestniczek doświadczyło pełnego ataku paniki w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających badanie. Po uwzględnieniu innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego okazało się, że jeden lub więcej ataków paniki wiązały się z czterokrotnie większym ryzykiem o, trzykrotnie większym ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu i prawie dwukrotnie większym ryzykiem śmierci z powodu jakiejkolwiek przyczyny.

Takie związki pozostały w mocy także po wzięciu pod uwagę obecności depresji. Wydaje się więc, że ataki paniki mogą być odrębnym, niezależnym czynnikiem ryzyka .

Ataki paniki mogą być dodane do listy emocji i objawów psychiatrycznych, które już powiązano z prawdopodobieństwem chorób sercowo-naczyniowych, w tym do depresji, gniewu i wrogości.

Co więcej, ataki paniki mogą być powiązane z innymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, takimi jak nadciśnienie. Ponadto może przyczyniać się do niekorzystnych skutków sercowo-naczyniowych, m. in. skurczu tętnic wieńcowych, tendencji do zwiększonej krzepliwości krwi lub zaburzeń rytmu serca.

- Wyniki sugerują, że paniczny lęk jest wskaźnikiem zwiększonego ryzyka zachorowalności i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych wśród kobiet po menopauzie - podsumowują autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy