Strona głównaZdrowieAptekarze wspierają lekarzy w leczeniu cukrzycy i chorób układu krążenia

Aptekarze wspierają lekarzy w leczeniu cukrzycy i chorób układu krążenia

Czy rola polskiego farmaceuty w podstawowej opiece nad pacjentem może stać się tak istotna, jak w innych krajach UE? Czy farmaceuta jako członek zespołu opieki kardio-diabetologicznej może zatem mieć znaczący wpływ na poprawę jakości tej opieki? Może. W Poznaniu i okolicach ruszył pierwszy pilotażowy program o nazwie „Świat Kardiologii i Diabetologii”. W czasie dwóch miesięcy trwania tego przedsięwzięcia to właśnie farmaceuta pomoże pacjentowi rozpoznać pierwsze symptomy choroby i skieruje go do lekarza specjalisty, a u pacjentów już zdiagnozowanych wskaże, jak kontrolować proces farmakoterapii, udzielając fachowych porad.
Pilotażowy program w wielkopolskich aptekach skupia się na dwóch najpowszechniejszych wśród poznaniaków problemach zdrowia: chorobach układu krążenia oraz cukrzycy i obejmuje swoimi działaniami 29 aptek i ponad 100 farmaceutów. Program ma podnieść standardy pomocy chorym na cukrzycę i choroby układu krążenia oraz przeciwstawiać się epidemiologicznemu rozprzestrzenianiu się tych chorób. Dlatego też 1200 osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych i wizyt u lekarzy specjalistów. To zapowiedź ogólnopolskiego programu, który ma ruszyć od września 2010 w całym kraju w aptekach ze znakiem Świat Zdrowia.

Dlaczego udział aptekarza w procesie leczenia jest tak ważny? WHO alarmuje, że pomimo rozbudowanej sieci opieki związanej z chorobami cywilizacyjnymi w krajach Unii Europejskiej oraz ogromnych wydatków na ten cel, systemy służby zdrowia poszczególnych krajów wciąż nie mogą osiągnąć zadowalających efektów w zapobieganiu i leczeniu powikłań z nimi związanych. Powikłania te to najczęściej skutek zbyt późnego wykrycia choroby i podjęcia leczenia, bądź wynik zaniedbań w kuracji z winy niewystarczającej wiedzy i motywacji pacjenta. Kluczem do rozwiązania problemu jest więc wczesne zdiagnozowanie, szybkie podjęcie leczenia i konsekwentne stosowanie zaleceń lekarza. I tu pomóc mają aptekarze.

- Dostęp do aptekarza jest zdecydowanie łatwiejszy niż do lekarza. To aptekarz ma zazwyczaj pierwszy kontakt z osobą, u której pojawiły się symptomy np. cukrzycy i to on ma obowiązek poinformować pacjenta, że w takiej sytuacji winien udać się do lekarza - tłumaczy dr Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Potem, już w trakcie leczenia, chory musi zmierzyć się z nową rzeczywistością: ścisła dieta, codzienne badania poziomu cukru we krwi, wstrzykiwanie sobie insuliny. - I znów - odpowiednio przeszkolony aptekarz może konsultować zalecony przez lekarza proces leczenia chorego w zależności od jego potrzeb - nawet codziennie, gdy tymczasem dostęp do diabetologa czy kardiologia jest przecież ograniczony - wyjaśnia dr Bąbelek.

Apteki uczestniczące w programie umieściły w swoich witrynach logo Świat Kardiologii i Diabetologii, dając pacjentom wyrazisty sygnał, że mogą liczyć na kompetentną poradę i pomoc w leczeniu.

Badania wykazują, iż pacjenci stosują zbyt dużo leków lub zażywają leki o podobnym składzie, nie konsultując tego ze specjalistami. Od lat powszechnym problemem w Polsce stało się wielomiesięczne oczekiwanie na wizytę u specjalisty, a także „samoleczenie”, które może przynieść więcej szkód niż pożytku. Lukę pomiędzy wyspecjalizowaną poradą lekarza, a domowymi sposobami dbania o zdrowie może wypełnić farmaceuta. W ten sposób apteka stanie się miejscem, w którym pacjenci mogą liczyć na wsparcie ze strony farmaceutów i którzy w konkretnych przypadkach będą mogli kierować pacjentów na bezpłatne konsultacje do specjalistów. Jest to typowa praktyka na Zachodzie Europy - w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Holandii - gdzie współpraca farmaceutów z lekarzami przy zachowaniu bliskiego kontaktu z pacjentem jest elementem działań profilaktycznych, realizowanych od 20-30 lat z dobrym skutkiem właśnie pod hasłem opieki farmaceutycznej.

W czasie trwania programu pacjenci z Wielkopolski będą mogli korzystać z bezpłatnych porad specjalistów diabetologów i kardiologów w wybranych przychodniach, a także bezpłatnie zrealizować badania diagnostyczne. To właśnie farmaceuta będzie mógł kierować pacjenta na niezbędne badania, bądź konsultacje lekarskie.

Każda z 29 aptek biorących udział w programie została zaopatrzona dodatkowo w materiały edukacyjne (ulotki, broszury, plakaty), przez co aptekarze zyskują wartościowe narzędzie do pełnienia misji opieki farmaceutycznej. Kolejnym wsparciem dla farmaceutów są także specjalistyczne szkolenia (punktowane zgodnie z systemem kształcenia ustawicznego). Przedsięwzięcie to powstało w oparciu o wytyczne stowarzyszenia EuroPharm Forum oraz europejskiego oddziału WHO. Jego realizacja jest zaś możliwa dzięki współpracy z producentami, uczestniczącymi w programie wraz z aptekami Świat Zdrowia.

Kalendarz akcji i lista aptek dostępne na

Tagi: cukrzyca, apteka

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy