Strona głównaZdrowieAndropauza - druga młodość mężczyzny

Andropauza - druga młodość mężczyzny

Czy andropauza istnieje? Czy mężczyzna po 50. może cieszyć się nadal życiem? To pytanie stawiali sobie organizatorzy spotkania „Andropauza - druga młodość dojrzałego mężczyzny" które odbyło się w Krakowie.
Organizatorami spotkania byli: sieć laboratoriów diagnostycznych Diagnostyka, Akademia Nowoczesnej Diagnostyki oraz agencja PR-Image Line Communications. Gościem Honorowym był aktor Andrzej Kopiczyński.
- Mężczyźni nie lubią rozmawiać o swoich słabościach, dlatego ogromną rolę w nakłonieniu do badań odgrywają Panie: żony, partnerki - mówił androlog, prof. Krzysztof Kula do damskiej części licznie zgromadzonej publiczności spotkania.

- Ja jestem zdrowy, ale wiem to, bo robię badania, dlatego namawiam wszystkich panów do kontroli swojego zdrowia - apelował Andrzej Kopiczyński.

Andropauza, jest wciąż tematem wstydliwym. Panowie nie zdają sobie sprawy, że wraz z wiekiem mogą nadejść dolegliwości związane z zaburzeniem funkcjonowania hormonów.

Dr Leszek Bergier, specjalista chorób wewnętrznych, do typowych objawów schorzeń dotykających mężczyzn po 50 roku życia zalicza wahania poziomu ciśnienia tętniczego, zwiększoną drażliwość, szybkie męczenie się, osłabienie pamięci i uwagi, zmniejszenie zdolności do pracy, zmienność nastrojów, bezsenność, stany depresyjne, zmniejszenie masy mięśni przy jednoczesnym przyroście warstwy tłuszczowej, zmniejszenie sprawności seksualnej, zmniejszenie erekcji członka podczas stosunku, bóle mięśniowo - stawowe, obniżenie poziomu testosteronu we krwi i nieprawidłowy wskaźnik BMI.

Eksperci wyjaśnili, że w świetle najnowszych badań u mężczyzn w niewielkiej tylko grupie występuje proces związany ze zmniejszeniem aktywności hormonów, który byłby odpowiednikiem żeńskiej menopauzy. Andropauza dotyka tylko kilku procent mężczyzn i wiąże się ze spadkiem poziomu testosteronu, ale po 50 roku życia mężczyźni odczuwają zmiany zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej, które wymagają większego skupienia na zdrowiu. Wiele schorzeń cywilizacyjnych zaczyna ujawniać się właśnie w tym czasie, dlatego też niezwykle ważne jest wykonywanie badań diagnostycznych, które pozwolą wcześnie wykryć chorobę nie dającą jeszcze wyraźnych bolesnych symptomów.

To, czy przykre objawy się pojawią czy też nie, w dużej mierze zależy od trybu życia. Pogorszenie zdrowia przyspieszają stresy, złe ożywianie się, nadużywanie kawy i alkoholu, palenie tytoniu, brak systematycznego wypoczynku i aktywności fizycznej.

- Lubię dietę śródziemnomorską, ale jem też dużo mięsa, inaczej niż moja żona, która jada dużo trawy - z uśmiechem opowiadał Andrzej Kopiczyński.

Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali poradnik edukacyjny „Mężczyzna (nie)świadomie dojrzały" dotyczący badań diagnostycznych. Jest on również dostępny na specjalnie przygotowanej stronie .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy