Strona głównaZdrowieAlkohol a wiek dojrzały

Alkohol a wiek dojrzały

Osoby, które nie zmieniają swoich przyzwyczajeń co do konsumpcji alkoholu przez lata, a nawet dekady, mogą doświadczyć problemów alkoholowych, bowiem starzenie się organizmu obniża tolerancję na napoje wyskokowe. Umiarkowane picie od czasu do czasu nie powinno powodować żadnej szkody. Jednak alkohol może stać się problemem dla osób starszych, zwłaszcza gdy przyjmuje niektóre leki, cierpią z powodu różnych chorób, czy nie kontrolują spożycia wysokoprocentowych trunków.
Alkohol a wiek dojrzały [© Storm Flash - Fotolia.com] National Institutes of Health stanowiący część Wydziału Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych wydał broszurę Alcohol Use and Older Adults, która zawiera informacje na temat efektów spożywania alkoholu i jego wpływ na styl życia, zdrowia starzenie starzenia się organizmu.

Wpływ alkoholu

- Osoby starsze doświadczają skutków picia alkoholu, takich jak zaburzenia mowy oraz brak koordynacji, znacznie szybciej niż ludzie młodsi - ostrzega dr Kenneth R. Warren z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA).

Napój alkoholowy ma największy wpływ przez około 2 godziny po konsumpcji. Okres ten może się różnić w zależności od uwarunkowań osobniczych, wagi, płci i innych czynników. Kiedy dana osoba pije, stężenie alkoholu we krwi najpierw osiąga szczyt, a następnie powoli spada. W pierwszym etapie alkohol często sprawia, że ludzie czują się zrelaksowani i szczęśliwi. Późniejsza faza może powodować senność lub zmieszanie.

Picie nawet niewielkich ilości alkoholu może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Negatywnie wpływa na zdolność osądu, koordynacji i czas reakcji. Zwiększa to ryzyko upadków, wypadków w gospodarstwach domowych oraz wypadków samochodowych. Alkohol jest czynnikiem 60 procent śmiertelnych oparzeń, utopień i zabójstw, a także 40 procent śmiertelnych wypadków drogowych, samobójstw i śmiertelnych upadków.

Badanie z 2008 roku przeprowadzone przez U.S. National Survey on Drug Use and Health wykazało, że około 40% Amerykanów w wieku 65 lat lub więcej spożywa alkoholu. Większość z nich nie ma problem z piciem. Jednak część pije za dużo. Wielu ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że piją zbyt dużo. Badanie ujawniło, że problemy alkoholowe częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet.

Kiedy organizm się starzeje, wolniej metabolizuje alkohol skutkując większą wrażliwością na jego działanie. Alkohol pozostaje w organizmie seniora o wiele dłużej niż u osób młodszych.

Alkohol a problemy zdrowotne


Spożywanie alkoholu może pogorszyć pewne problemy zdrowotne, szczególnie te bardziej powszechne wśród osób starzejących się. Są tu m. in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze zastoinowa niewydolność serca, dolegliwości wątroby, a także problemy z pamięcią, depresja, zaburzenia nastroju.

Picie alkoholu może powodować, że niektóre leki nie działają poprawnie, a inne stają się niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Mieszanie alkoholu i niektórych medykamentów może powodować senność, konfuzję lub brak koordynacji, co z kolei może prowadzić do wypadków i urazów. Poza tym może powodować nudności, wymioty, bóle głowy i inne problemy zdrowotnych.

Alkohol może być dobre lub złe dla serca. Z jednej strony, badania wykazały, że umiarkowane spożycie alkoholu - do dwóch drinków dziennie w przypadku mężczyzn i jeden drink w przypadku kobiet - może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca. Z drugiej strony, picie może mieć wpływ na uszkodzenia. Długotrwała konsumpcja alkoholu może również powodować wysokie ciśnienie krwi, co zwiększa ryzyko chorób serca.

Alkoholu bywa szczególnie szkodliwy dla wątroby, która go metabolizuje. Alkohol nie rozłożony przez ten orgazm dostaje się do reszty organizmu. Może wpływać na części mózgu kontrolujące ruch, mowę, wyrok, i pamięć.

Rekomendacje lekarzy

Zdrowi mężczyźni i kobiety powyżej 65 roku życia nie powinni pić więcej niż trzy drinki dziennie lub łącznie siedem drinków w tygodniu. Picie więcej niż podane ilości stanowi ryzyko poważnych problemów alkoholowych. Poza tym niektórzy i tak mogą doświadczać kłopotów. Wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia i tego, jak alkohol wpływa na dane jednostki.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy