Strona głównaZdrowieAlergia czy przeziębienie?

Alergia czy przeziębienie?

Alergiczny nieżyt nosa dotyka co trzeciego Polaka. Objawy, które towarzyszą tej dolegliwości, szczególnie wiosną, łatwo pomylić z przeziębieniem. Dlatego warto wiedzieć, jak je prawidłowo rozpoznawać i kontrolować.
Wiosną objawy alergicznego nieżytu nosa mogą się nasilić. U osób uczulonych na alergeny pyłku drzew (np. leszczyny, olszy czy brzozy) w słoneczne, wiosenne dni pojawia się katar, kichanie, zatkanie nosa oraz świąd nosa i spojówek.

Co to jest alergiczny nieżyt nosa?

Alergiczny nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy przynajmniej jeden z następujących objawów: świąd, kichanie, zatkanie nosa
czy wodnisty wyciek z nosa. Może on mieć charakter sezonowy, okresowy, trwający do 4 tygodni, związany z aktywnością alergenów krótko pylących roślin (np. olszy czy brzozy). Gdy ekspozycja na alergen, a tym samym objawy chorobowe trwają dłużej (ponad 4 tygodnie) nieżyt nosa nosi nazwę przewlekłego (np. u osób uczulonych na roztocze kurzu domowego czy pyłek traw).

Czym są alergeny?

Alergeny to substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, a także proste związki chemiczne, które mogą wywołać reakcję uczuleniową u osób predysponowanych, m. in. alergiczny nieżyt nosa i spojówek. W okresie wiosennym szczególnie aktywne są alergeny pyłku roślin, zwłaszcza drzew liściastych, tj.: brzozy, olszy czy leszczyny.

Czy alergiczny nieżyt nosa dotyczy także Ciebie?

  • W sezonie wiosenno-letnim cierpisz na kichanie, wodnisty wyciek z nosa czy uczucie jego zatkania?
  • Objawom nosowym towarzyszy świąd, pieczenie i zaczerwienie spojówek?
  • Wymienionym objawom nie towarzyszy podwyższona temperatura ciała i inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia?
  • Dolegliwości nasilają się w słoneczne, wietrzne dni w czasie pobytu poza domem, a ustępują lub zmniejszają się w czasie opadów deszczu lub po powrocie do domu?
  • Objawy występują co roku w tym samym okresie?

Jeśli obserwujesz wyżej wymienione dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem w celu dokładnego zdiagnozowania ich przyczyny i wdrożenia właściwego postępowania. Pozwoli Ci to zrozumieć ewentualne zmiany zapalne toczące się w organizmie podczas ekspozycji na alergeny. Nie bagatelizuj objawów alergii.

Ziarna pyłku roślin pod kontrolą

Okres pylenia drzew przypada w naszym klimacie na przedwiośnie i wiosnę. Charakteryzuje się gwałtownymi zmianami pogody oraz znacznymi wahaniami temperatury. Czynniki te mają decydujący wpływ na termin i intensywność sezonu pylenia drzew. W 2010 roku, po długiej i mroźnej zimie, intensywne pylenie leszczyny i olszy rozpoczęło się w trzeciej dekadzie marca. Wodnisty katar nasilający się w słoneczne dni, w czasie pobytu poza domem, może być objawem alergii, dlatego nie należy go lekceważyć i zgłosić się do lekarza na konsultację. Alergia, jeśli nie jest leczona, może doprowadzić do poważnych powikłań, m. in. zapalenia zatok przynosowych, uszu i oskrzeli, a nawet do wystąpienia astmy oskrzelowej - twierdzi dr Piotr Rapiejko, ekspert programu "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia" w zakresie chorób alergicznych górnych dróg oddechowych.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy