Strona głównaZdrowieAktywność przed zabiegiem to mniejsze delirium pooperacyjne

Aktywność przed zabiegiem to mniejsze delirium pooperacyjne

Po operacji u wielu starszych osób rozwija się delirium, czyli nagłe i silne splątanie. Nawet 10 do 67 procent starszych osób doświadcza majaczenia po zabiegu z powodu problemów niezwiązanych z sercem i 5 do 61 procent seniorów zmaga się z tym po operacji ortopedycznej.
Aktywność przed zabiegiem to mniejsze delirium pooperacyjne [fot. Silviu on the street from Pixabay]
Delirium może prowadzić do problemów z myśleniem i podejmowaniem decyzji. Może też utrudniać poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności oraz zwiększać ryzyko chorób i śmierci. Ponieważ osoby w wieku powyżej 65 lat nierzadko przechodzą jakieś operacje, delirium może mieć ogromny wpływ na samego pacjenta, jego rodzinę i pozostałe otoczenie.

W Albert Einstein College of Medicine sprawdzono, czy seniorzy, którzy są aktywni fizycznie przed operacją, doświadczają słabszego splątania po zabiegu. Wcześniej zaś wykryto, że ludzie angażujący się w takie czynności, jak czytanie, układanie puzzli lub granie w gry, mają niższe wskaźniki .

Liczne badania pokazały, że ćwiczenia i aktywność fizyczna mogą zmniejszać ryzyko rozwoju demencji, która przecież cechuje się głównie problemami poznawczymi. Wcześniejsze badania testy również, że regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia delirium o 28 procent.

Naukowcy stwierdzili, że pacjenci, którzy byli od sześciu do siedmiu dni w tygodniu, mieli o 73 procent mniejsze ryzyko wystąpienia delirium pooperacyjnego. Co więcej, aktywność umysłowa była silnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia splątania. Uczestnicy, którzy regularnie gazety lub książki, robili na drutach, grali w gry, korzystali z poczty elektronicznej, śpiewali, rozwiązywali krzyżówki, grali w bingo lub uczestniczyli w spotkaniach grupowych, mieli o 81 procent mniejsze ryzyko wystąpienia delirium pooperacyjnego.

- Chociaż nasze badanie miało charakter wstępny, ustaliliśmy, że umiarkowana regularna aktywność fizyczna, jak również angażowanie się w stymulujące czynności umysłowe wiązało się z niższym odsetkiem konfuzji po operacji - mówią eksperci. Odkryto też, że aktywności fizyczne i poznawcze wydawały się przynosić korzyści niezależnie od siebie. Sugeruje to, że osoby z urazami lub schorzeniami ograniczającymi aktywność ciągle mogą czerpać korzyści z aktywności umysłowej, a ludzie z łagodnymi mogą zyskać korzyści z aktywności fizycznej.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy