Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna w średnim wieku chroni przed rakiem na starość

Aktywność fizyczna w średnim wieku chroni przed rakiem na starość

Ci, którzy w wieku czterdziestu czy piećdziesięciu lat są aktywni fizyczne, mają większe szanse na uchronienie się od raka niż osoby prowadzące siedzący styl życia.
Aktywność fizyczna w średnim wieku chroni przed rakiem na starość [Fot. Nichizhenova Elena - Fotolia.com]
Trzeba zrezygnować z przesiadywania na kanapie, by móc liczyć na niższe ryzyko rozwoju raka za dwadzieścia, trzydzieści lat, mówią uczeni University of Vermont di Burlington.

Regularne treningi w wieku 50 lat zapobiegają ryzyku zachorowania na i jelita grubego 20-30 lat później.

W ramach badań sprawdzono wytrzymałość fizyczną niemal 14 tysięcy mężczyzn wieku 46 - 50 lat, którzy przeszli testy na . Następnie monitorowano poziom co sześć i pół roku w okresie niemal czterdziestu lat.

Okazało się, że mężczyźni, którzy w wieku wieku 50 lat regularnie ćwiczyli, mieli o 55 proc. niższe ryzyko zachorowania na raka płuc i o 44 proc. niższe ryzyko rozwoju raka jelita grubego, w porównaniu mężczyzn rzadko podejmujących jakąś aktywność fizyczną.

Dobre efekty treningów pozostawały w mocy także po uwzględnieniu wieku poziomu BMI, poziomu ciśnienia krwi oraz historii medycznej uczestników. Autorzy zaznaczają, że związek pomiędzy ćwiczniami i niższym prawdopodobieństwem choroby dotyczy raka jelita grubego i raka płuc, nie odkryto w tym badaniu wpływu wysiłku fizycznego na raka prostaty.

Nowotwór płuc jest najpowszechniej występującym rakiem na całym świecie. Na kolejnych miejscach plasują się nowotwory: piersi, , prostaty i .

O wynikach badań można przeczytać w JAMA Oncology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy