Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna pomoże zapobiec pięciu powszechnym chorobom

Aktywność fizyczna pomoże zapobiec pięciu powszechnym chorobom

Medycy uważają, że trzeba jeszcze bardziej rozpowszechnić i wzmocnić zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. Więcej ćwiczeń w tygodniu zmniejszy ryzyko pięciu powszechnych chorób.
Aktywność fizyczna pomoże zapobiec pięciu powszechnym chorobom [fot. xxolaxx from Pixabay]
Istotne zwiększenie zalecanego poziomu aktywności fizycznej do równowartości 15 - 20 godzin szybkiego marszu lub sześciu do ośmiu godzin biegania tygodniowo może zmniejszyć ryzyko raka piersi i jelit, , choroby serca i .

- Jakkolwiek pierwsze minuty aktywności mają największy wpływ na zdrowie, wyniki badań sugerują, że aktywność powinna być kilkakrotnie wyższa niż obecne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby ryzyko wspomnianych chorób zmniejszyło się - mówi powiedział dr Lennert Veerman z Queensland University.

WHO zaleca minimalny całkowity poziom na poziomie 10 godzin tzw. ekwiwalentu metabolicznego (MET) tygodniowo, jednak badanie wykazało, że korzyści zdrowotne kumulują się do poziomu 50 - 70 godzin MET tygodniowo.

- Wiele wcześniejszych testów pokazało korzyści płynące z bycia aktywnym fizycznie, jednak nadal nie znamy dokładnego rodzaju i ilości aktywności, która najsilniej osłabia ryzyko powszechnych schorzeń, ponieważ trudno jest dokładnie zmierzyć aktywność - mówi Veerman.

- Analizując wyniki ponad 170 badań badań z lat 1980-2016, odkryliśmy, że wyższy poziom tygodniowej aktywności fizycznej miał związek ze zmniejszonym zagrożeniem wszystkich pięciu powszechnych - wskazuje dr Veerman.
Większość ludzi może osiągnąć 10 godzin MET tygodniowo, biegając przez 75 minut lub poświęcając dwie i pół godziny na marsz tygodniowo.

- Potrzebna może być dodatkowa codzienna aktywność, aby osiągnąć 50 MET-godzin. Może to oznaczać większą aktywność podczas pracy, podczas wykonywania obowiązków domowych, korzystanie ze schodów tam, gdzie to możliwe, lub bieganie oraz korzystanie z aktywnego przemieszczania się, takiego jak chodzenie lub jazda na rowerze. Sztuka polega na włączeniu wysiłku do codziennego życia, tak aby stał się nawykiem, a nie obowiązkiem - wyjaśnia dr Veerman.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy