Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna pomaga zachować zdrowie psychiczne

Aktywność fizyczna pomaga zachować zdrowie psychiczne

Jesteśmy jednością psycho-fizyczną, więc jedna sfera oddziałuje na drugą. Jeśli regularnie ćwiczysz, lepiej czujesz się na poziomie emoocjonalnym.
Aktywność fizyczna pomaga zachować zdrowie psychiczne
Samopoczucie psychiczne jest lepsze u osób, które są . Z badań wynika, że ćwiczenia pomagają ochronić się przed rozwojem .

Uczeni z z University of New South Wales w Sydney ustalili, że godzina aktywności w tygodniu, o dowolnej intensywności, może pomóc w zapobieganiu depresji.

Badacze przeanalizowali zbierane jedenaście lat dane dotyczące niemal 34 tysięcy osób. Skoncentrowali się na częstotliwości i intensywności wykonywanych ćwiczeń oraz objawach depresji. Pod uwagę wzięto różne czynniki mogące wpływać na związek między ruchem i zdrowiem psychicznym, takie jak wskaźnik masy ciała czy czynniki społeczno-ekonomiczne. Odkryto, że 12 proc. przypadków depresji można byłoby zapobiec, gdyby pacjenci podejmowali regularny wysiłek fizyczny. Prewencyjny skutek uzyskuje się ćwicząc co najmniej 60 minut tygodniowo. Ustalono jednocześnie, że unikanie aktywności jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia psychicznego - siedzący styl życia oznaczał o 44 proc. wyższe ryzyko rozwoju depresji w porównaniu do aktywności przez jedną-dwie godziny w tygodniu.

Jak wskazują autorzy najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom wieloczynnikowym jest przesunięcie rozkładu czynników ryzyka w całej populacji. Takie strategie są stosowane dla zapobiegania np. chorobom układu krążenia. Jednak większość znanych czynników ryzyka depresji i lęku, takich jak ryzyko rodzinne, pozycja społeczno-ekonomiczna i wydarzenia życiowe, jest trudna lub niemożliwa do modyfikacji. Stąd szczegolną wartość ma wiedza o innych, modifkowalnych uwarunkowaniach rozwoju problemów psychicznych. Okazuje się, że takie elementy stylu życia, jak poziom aktywności fizycznej może w istotny sposób zmniejszyć ryzyko , potwierdzają uczeni.

Na temat badań można przeczytać w magazynie American Journal of Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy