Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna pomaga się wysypiać

Aktywność fizyczna pomaga się wysypiać

Wielu ludzi w Polsce doświadcza zaburzeń snu. W najlepszym przypadku niewyspanie powoduje rankiem uczucie oszołomienia, w najgorszym może wpłynąć na zdolność koncentracji i podejmowania decyzji, co przyczynia się do kłopotów z bezpiecznym prowadzeniem samochodu, a nawet może prowadzić do takich schorzeń, jak wysokie nadciśnienie i cukrzyca. Jednym ze sposobów na dobry sen są ćwiczenia.
Aktywność fizyczna pomaga się wysypiać Uczeni Oregon State University odkryli, że jedzenie z umiarem, nie palenie papierosów, a także ćwiczenia to jedne z głównych czynników poprawy zdrowia.

W badaniach opublikowanych w magazynie Mental Health and Physical Activity wzięło udział ponad 2,600 kobiet i mężczyzn w wieku 18 - 85 lat. Po wstępnym badaniu wszystkich uczestników poproszono o noszenie na prawym biodrze akcelerometru przez kolejnych siedem dni. Urządzenie zostało wykorzystane do pomiaru poziomu aktywności fizycznej uczestników.

Naukowcy zebrali informacje na temat wieku, BMI, stanu zdrowia, palenia tytoniu i objawów depresji uczestników. Po przeprowadzeniu testów pacjenci zostali zapytani o to, jak przebiega ich sen. Wyniki badań wykazały, że ryzyko częstego uczucia senności w ciągu dnia spadło o 65 procent u tych, którzy spełniali rekomendacje ekspertów w zakresie aktywności fizycznej. U tych osób zanotowano także o 65 procent mniejsze prawdopodobieństwo doświadczenia skurczów mięśni nóg podczas snu i 45 procent niższe ryzyko problemów z koncentracją gdy byli zmęczeni.

- To kolejne badania, które dowodzą, że regularna aktywność fizyczna poprawia ogólny stan zdrowia. Poza tym okazuje się, że istnieje silny związek między ćwiczeniami a zmniejszeniem problemów wynikających z niewyspania - mówią autorzy badań

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy