Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna niezbędna, jeśli chcesz żyć długo

Aktywność fizyczna niezbędna, jeśli chcesz żyć długo

Aktywność fizyczna istotnie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, najpowszechniejszej na świecie przyczyny zgonów.
Aktywność fizyczna niezbędna, jeśli chcesz żyć długo [Fot. lordn - Fotolia.com]
Największe korzyści, jeśli chodzi o zmniejszenie zagrożenia , daje po prostu , niezależnie od intensywności, mówią eksperci.

Badania pokazują, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia. Statystyki pokazują jednak równocześnie, że jedynie połowa mieszkańców USA spełnia zalecane wytyczne 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności tygodniowo.

Okazuje się jednak, że nawet krótszy wysiłek istotnie obniża ryzyko przedwczesnej śmierci w różnych populacjach na całym świecie. Dostrzeżono jednocześnie, że bardzo intensywne ćwiczenia nie powodują dodatkowego zmniejszenia zagrożenia problemami sercowo-naczyniowymi, a nawet mogą mieć pewne negatywne efekty, ale ten ostatni przypadek rzadko ma miejsce, ponieważ ciagle wielu ludzi prowadzi , a niewielu aż tak się „eksploatuje". Zresztą, jak wskazują dotychczasowe badania, nawet w przypadku bardzo aktywnych sportowców wytrzymałościowych, ćwiczących przez całe życie, korzyści płynące z treningu fizycznego przewyższają ryzyko zdrowotne.

Jeśli chodzi o pacjentów z chorobami układu krążenia, ćwiczenia mogą uratować życie, ale jedno z badań wykazało, że tylko 62 procent pacjentów z zawałem serca zostało skierowanych na rehabilitację kardiologiczną przy wypisie ze szpitala. Spośród nich z kolei jedynie 23 procent uczestniczyło w więcej niż jednej sesji, a zaledwie 5,4 procent ukończyło ponad 36 sesji. Istniejące dowody naukowe powinny skłonić klinicystów do zalecenia niskiego i umiarkowanego treningu fizycznego większości pacjentów, uważają eksperci. Równie ważne są działania promujące aktywność fizyczną przez całe życie, ponieważ kształtuje to określony nawyk od dzieciństwa do dorosłości, dodają autorzy analiz.

Wyniki badań są dostępne w Journal of the American College of Cardiology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy