|
|
![]() |

Katalog chorób
Alkoholizm
Andropauza
Angina
Astma
Ból, bóle głowy
Bezsenność
Choroba Alzheimera
Choroba Parkinsona
Choroba wieńcowa
Cukrzyca
Czerniak
Dyskopatia
Depresja
Egzema
Erekcja - zaburzenia erekcji
Gruźlica
Grypa
Hemoroidy
Jaskra
Menopauza
Nadciśnienie
Nietrzymanie moczu
Nowotwór jądra
Nowotwór piersi
Nowotwór prostaty
Osteoporoza
Otyłość
POChP
Paradontoza
Prostata - przerost prostaty
Przeziębienie
Reumatyzm
Schizofrenia
Stres
Stopa cukrzycowa
Suche oko
Udar cieplny
WZW B
Zgaga
Zwyrodnienie stawów
Żylaki
Katalog chorób »

Akademia Pełni Życia broni bezpłatnych badań profilaktycznych
Krakowskie Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia wystąpiło do Małopolskiego Oddziału NFZ z pismem, w którym apeluje o objęcie badaniami profilaktycznymi osób starszych i to bez obowiązujących dotąd ograniczeń wiekowych. Stowarzyszenie jest organizacją działającą na rzecz seniorów.
W tej chwili np. bezpłatne przesiewowe badania mammograficzne mogą wykonać panie mające mniej, niż 65-69 lat. Członkowie stowarzyszenia podkreślają, że ustalenie granicy wiekowej przy dostępie do badań jest niezgodne z Konstytucją. W swoim piśmie do NFZ przytaczają treść art.68 najważniejszej polskiej ustawy, który mówi: Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opiekizdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
„My seniorzy chcemy i mamy prawo w pełni korzystać z praw nadanych nam przez Konstytucję bez żadnych warunków i ograniczeń. A to właśnie podeszły wiek sprowadza na nas wiele zdrowotnych problemów i cierpień. Zaś emerytura, jaką otrzymuje większość ludzi w naszym wieku - przy wysokich kosztach utrzymania - nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Zatem ponoszenie dodatkowych wydatków na niezbędne badania profilaktyczne często jest niemożliwe. Zaś wczesne wykrycie zagrożeń jest szczególnie w naszym wieku bardzo ważne" czytamy w piśmie.
Pod wnioskiem podpisało się także ponad 60 uczestników Małopolskiej Konferencji Regionalnej Uniwersytetów Trzeciego Wieku „Przestrzeganie Praw Osób Starszych w Polsce", która odbyła się w Krakowie 24 kwietnia br. oraz członków Forum 50+.
09-07-2009
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ:
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.
ARTYKULY PROMOWANE
REKLAMA











