Strona głównaZdrowie8 produktów, które pomogą schudnąć

8 produktów, które pomogą schudnąć

Oczywiście wszyscy znamy podstawowe zasady odżywiania się, które należy stosować chcąc zadbać o zdrowie i stracić na wadze. Dietetycy niczym mantrę powtarzają, że należy zrezygnować z ciężkich posiłków, ograniczyć słodycze i sięgać po warzywa i owoce. Brzmi banalnie, a wiadomo, że po pierwsze wcielenie w życie nowej diety to prawdziwe wyzwanie, po drugie zaś te ogólne wytyczne muszą być doprecyzowane, by dieta była skuteczna i smaczna. Warto też pamiętać, że niektóre owoce, warzywa, zboża, produkty mleczne to prawdziwe gwiazdy żywieniowe. Poza tym nietrudno przy ich konsumpcji liczyć kalorie, aby łatwiej zrzucić zbędne kilogramy. Warto rozważyć włączenie tych produktów do dziennego menu.
1. Arbuz. Jest nie tylko pyszny, ale i zawiera "pakiet" przeciwutleniaczy takich jak witaminy A i C, a także likopen, rodzaj węglowodoru nienasyconego, który - jak stwierdzono w badaniach - obniża ryzyko zachorowania na raka, choroby serca i zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Poza tym to takie satysfakcjonujące: miseczka pokrojonego w kostki arbuza to mniej niż 50 kalorii, nie jest to ilość zbyt szkodliwa dla talii...

2. Awokado. Ten niezwykle wszechstronny owoc można wykorzystać do sałatek, kanapek i sosu guacamole. Zawierające zdrowe dla serca jednonienasycone kwasy tłuszczowe awokado jest świetną alternatywą dla majonezu i może pomóc obniżyć "zły" cholesterol LDL. Trzeba tylko uważać na wielkość porcji. Jedna czwarta awokado średniej wielkości zawiera 65 kalorii, więc łatwo przesadzić.

3. Słodkie ziemniaki. Średni batat (o wielkości pięści) spełnia twoje dzienne zapotrzebowanie na witaminę A i zawiera 4 g błonnika. A przy okazji dostarczy połowę kalorii mniej niż popularny w naszym kraju ziemniak: średni batat ma tylko 150 kalorii w porównaniu do prawie 300 w przypadku naszego ziemniaka tego samego rozmiaru.

4. Łosoś. Ta, jak również inne tłuste ryby, jest doskonałym źródłem kwasów Omega-3, które zmniejszają ryzyko chorób serca. Ponieważ łosoś pieczony lub opiekany nie jest kaloryczny, to doskonałe danie główne dla tych, którzy dbają o figurę. Dodaj do ryby brokuły gotowane na parze i słodkie ziemniaki, a uzyskasz pożywny i niskokaloryczny posiłek.

5. Maliny. W połączeniu z jogurtem naturalnym to świetny deser i doskonały sposób zaspokojenia zapotrzebowania na cukier przy ograniczeniu liczby kalorii do minimum. Miseczka świeżych owoców to jedynie 60 kalorii. Maliny są ponadto dobrym źródłem witaminy B, flawonoidów, błonnika oraz witaminy C.

6. Cebula. Miska poszatkowanej cebuli to około 60 kalorii. Podanie jej jako smażonego dodatku lub wrzucenie do zupy jest dobrym sposobem dostarczenia organizmowi związku o nazwie kwercetyna. Według American Cancer Society należąca do grupy flawonoidów kwercetyna wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne i może chronić przed różnymi chorobami, w tym przed nowotworami.

7. Jogurt grecki. 150 kalorii na kubek sprawia, że jest przekąską dającą uczucie sytości, a także dostarcza znaczną dawkę białka. Jedzenie odpowiedniej ilości białka przyczynia się do zwiększenia wyników treningu siłowego pomagając utrzymać funkcje mięśni - co stanowi kluczowy element kontroli wagi.

8. Kwinoa (komosa ryżowa). Ziarno komosy ryżowej ma więcej błonnika i białka niż większość ziarna. Porcja obejmująca ćwierć szklanki to aż 3 gramy błonnika i 6 gramów białka. Kwinoa jest więc najbardziej efektywna w utrzymaniu poziomu cukru we krwi na stałym poziomie, pozostawia uczucie sytości i mniej prawdopodobne, dzięki czemu upływa znacznie dłuższy czas nim znów sięgniemy po cos do jedzenia. Poza tym jest lepszym źródłem węglowodanów niż biały ryż lub makaron, szczególnie dla pacjentów z cukrzycą. Kwinoę warto gotować ze świeżymi ziołami, zestawem warzyw i niewielką ilością oliwy z oliwek - wówczas to kompletny posiłek.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy