Strona głównaZdrowie7 prostych kroków - tak zadbasz o serce i unikniesz demencji

7 prostych kroków - tak zadbasz o serce i unikniesz demencji

„Prosta siódemka" („Life's simple 7") to siedem modyfikowalnych czynników, które pomagają zadbać o zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Zostały one wskazane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association, AHA). Zastosowanie się do tych zaleceń nie tylko obniży zagrożenie chorobami serca, ale też pomoże uniknąć demencji, mówią eksperci.
7 prostych kroków - tak zadbasz o serce i unikniesz demencji
Uczeni z Inserm (fr. Institut national de la santé et de la recherche médicale) sprawdzili, czy rekomendacje AHA mają wpływ na prawdopodobieństwo rozwoju otępienia i odkryli, że działają ochronnie.

Wspomniana "siódemka" obejmuje:

Monitorowanie ciśnienia krwi

Nadciśnienie to główny czynnik ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Kiedy ciśnienie krwi jest na odpowiednim poziomie, zmniejsza się obciążenie serca, tętnic i nerek, co zapewnia ich dłuższe zdrowie.

Kontrola cholesterolu

Nadmiar kumuluje się w tętnicach i może je zatykać, co prowadzi do chorób serca i udaru mózgu. Kontrolując poziom cholesterolu, można uniknąć zatorów.

Zmniejszenie poziomu cukru

Większość spożywanego przez nas jedzenia, zamienia się w , którą z kolei organizm spożytkowuje, by uzyskać energię. Jej nadmiar jednak, gdy utrzymuje się przez dłuzszy czas, uszkadza , nerki, oczy i nerwy.

Wysiłek fizyczny

Jego wpływ na organizm jest trudny do przecenienia. Zapewnia lepszą pracę układu krążenia i innych systemów oraz narządów.

Dietę

Zdrowe odżywianie się to jeden z głównych elementów dbania o prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.

BMI w normie

Dbałość o odpowiednią wagę oznacza mniejsze obciążenie serca, płuc, naczyń krwionośnych i kręgosłupa. Przekłada się też na obniżenie ciśnienia.

Rzucenie palenia

Papierosy zwiększają ryzyko wielu chorób, w tym odpowiadają za rozwój problemów sercowo-naczyniowych.

Francuscy uczeni zaprosili do badań niemal osiem tysięcy pięćdziesięciolatków i monitorowali ich stan zdrowia przez 25 lat. W istocie ci, którzy w najwiekszym stopniu stosowali się do podanych wskazówek, o wiele rzadziej zmagali się z chorobami serca. To jednak nie wszystko ta sama grupa odznaczała się też niższym ryzykiem otępienia. Ponadto skany MRI wykazały u niej wyższą objętość mózgu i istoty szarej niż u osób mających problemy kardio-waskularne, a to także oznacza mniejsze zagrożenie demencją.

Na podstawie: ;

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy