Strona głównaZdrowie65 lat - wiek decydujący dla zapobiegania chorobom starszego wieku

65 lat - wiek decydujący dla zapobiegania chorobom starszego wieku

O czym ma decydować ukończenie 65 lat? Zdaniem uczonych z Gerontological Society of America, forma i samopoczucie w tym właśnie wieku ma decydujące znaczenie dla jakości dalszego życia. Uczeni podkreślają wagę aktywności fizycznej.
To, jaki styl życia prowadzi się po ukończeniu 65 lat, ma istotny wpływ na kolejne lata. Do tego czasu, zdrowie było zdominowane przez geny. Po tym okresie oddziałuje na nie przede wszystkim o styl życia. Ćwiczenia i sposób odżywiania stają się jeszcze bardziej istotne, uważa dr Laura Carstensen, dyrektorka Stanford Center on Longevity.

Choroba Alzheimera, choroby układu krążenia, sarkopenia, osteoporoza, otyłość, zapalenie stawów, niektóre nowotwory częściej pojawiają się w późniejszym życiu. Zapobieganie im w znacznym stopniu może zależeć od sposobu spędzania czasu w złotych latach.

Aby powstrzymywać rozwój demencji, można np. grywać w różne logiczne gry, ale niemniej ważnym sposobem jest inwestycja w obuwie sportowe i regularne spacery czy jogging. Takie podejście do sprawy wspierają badania naukowe. Uczeni z Uniwersytetu w Pittsburgu odkryli, że osoby, które przemierzają tygodniowo 9 do 14 kilometrów, mają znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych w późniejszym życiu.

Poza tym aktywność fizyczna może przywrócić siłę mięśni u osób starszych. W testach wykonanych w Buck Institute for Age Research w Novato w USA porównano wpływ ćwiczeń na młodych osób mających unieruchomioną nogę przez co najmniej dwa tygodnie i starszych pacjentów cierpiących na sarkopenię (chorobę powodującą spadek masy mięśniowej). U obu grup zanotowano poprawę dzięki odpowiedniemu treningowi.

Nie trzeba przygotowywać się do biegu w maratonie, by odzyskać siłę mięśni. Zdaniem LaDory Thompson z Uniwersytetu Minnesota, wszelka aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie organizmu osób starszych. Nawet działania tak proste, jak stanie i chodzenia poprawiają siłę mięśni.

Osobom cierpiącym na nowotwory zwykle poleca się długi odpoczynek w celu regeneracji sił. Jednak Kathryn Schmitz z Uniwersytetu Pensylwanii przeprowadziła badania, z których wynika, że odpowiedni trening przydaje korzyści pacjentom chorym na raka.

Średnia długość życia zwiększa się. Naszym zadaniem jest więc zrobienie użytku z tych dodatkowych lat, których nie mieli do dyspozycji nasi przodkowie, wskazują uczeni. Niemoralnym byłoby roztrwonienie tego daru, dodają gerontolodzy. - Jeśli dostatecznie długo będziemy przekonywać o korzyściach z aktywności fizycznej, jej podejmowanie musi się stać powszechne z czasem - podkreślają.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy