Strona głównaZdrowie50 procent dorosłych obywateli UE ma problemy z otyłością

50 procent dorosłych obywateli UE ma problemy z otyłością

Nieprzebrana ilość warzyw, owoców, produktów zbożowych, mięs i wiele tysięcy różnorodnych produktów spożywczych to bogate źródła energii. W naszym jadłospisie dominuje jednakże żywność przetworzona i wysokokaloryczna.
50 procent dorosłych obywateli UE ma problemy z otyłością [© Michelle Meiklejohn - Fotolia.com] Podejmując decyzję o odchudzaniu przeważnie myślimy tylko o poprawieniu swojego wyglądu i sylwetki. Najnowsze badania dowodzą, że kontrola wagi jest daleko bardziej skomplikowanym zagadnieniem i nie ogranicza się jedynie do liczenia ilości spożywanych kalorii. Na prawidłową masę ciała ma wpływ również nasze zdrowie i kondycja fizyczna.

Otyłość jest przewlekłą chorobą spowodowaną nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie jej nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej.

Otyłości towarzyszą liczne powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego i innych narządów. Im wyższy Wskaźnik Masy Ciała - BMI (Body Mass Index wyrażony wzorem masa ciała [kg] / wysokość² [m]) tym większa zapadalność na różne schorzenia: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, hiperlipidemia, cukrzyca typu 2, zespół zaburzeń oddychania w czasie snu, niektóre nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, rak piersi, rak trzonu macicy). Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Liczne badania epidemiologiczne wykazały, że BMI dobrze koreluje z masą tej tkanki. Osoby o BMI przekraczającym 25 kg/m2 mają nadwagę, przy BMI od 30 kg/m2 mówimy o otyłości.

Otyłość została uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Złe nawyki żywieniowe, ciągły pośpiech i brak ruchu sprawiają, że coraz bardziej przybieramy na wadze. Wśród przyczyn otyłości wymienić możemy czynniki: dziedziczne, fizjologiczne, psychologiczne oraz styl życia.

Według danych Komisji Europejskiej na nadwagę lub otyłość cierpi w Unii około 50% dorosłych. W Polsce otyłych jest co najmniej 10% mężczyzn i 12 proc. kobiet. W ostatnich latach problem ten coraz częściej zaczyna dotyczyć także dzieci. Szacuje się, że ponad 21 mln dzieci w UE ma nadwagę i liczba ta co roku rośnie o kolejne 400 tys. Otyłość jest skutkiem przede wszystkim spożywania nadmiaru tłuszczu, węglowodanów prostych oraz zbyt małej aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 01:04:57, 11-06-2008 Tami

    Chciałam jeszcze dodać, ze otyłośc jest równiez bardzo popularna wśród dzieci i młodzieży!nadmiernie przetworzona żywność, gotowe dania, fast foody, łatwy dostep do słodyczy i lawina reklam, a przedewszystkim brak aktywności fizycznej, spowodowały ze przybywa młodych otyłych ludzi!zamiast zabaw na swiezym powietrzu siedza przed tv i komputerami.
    Poza tym kwestia otyłości dziedzicznej jest raczej sporna.Jest to skutek nawykow żywieniowych calej rodziny i tak z pokolenia na pokolenie rosną grubaski, tlumacząc sie tym ze mama, dziadek i ciotka byli otyli wiec i im jest taki los pisany, więc jedza bezkarnie na co przyjdzie ochota.
    ... zobacz więcej
  • 01:21:18, 11-06-2008 Basia.

    tyje się z powodu nadmiernego jedzenia nie ma żadnych cudownych diet, trzeba zmienić nawyki żywieniowe i jeść z umiarem.
  • 01:38:58, 11-06-2008 Malgorzata 50

    Ale zobaczcie ..sklepiki szkolne np. Idę sobie do pani sklepikowej i pytam -jogurt naturalny jest (0%) -nie, mowi Pani ,sałatka jakaś jest -jest, z czym- z majonezem ,chlebek czarny -nie ma, są buły z serem, wędlina jajkiem ,nawet z listkiem sałaty ale pochlapane gruubo majonezem ,zapiekanki ,hot dogi,kawa wyłącznie 3 w jednym (dla nauczycieli) napoje gazowane słodkie jak cholera ,batony ,batoniki ,chipsy,drożdżówy gigant itd itd ..Pytam Panią czemu nie ma jakichś przysmaków zdrowych i nietuczących ..bo nie idą, odpowiada Pani krótko i treściwie .W teatrze na przedstawieniach dla szkół -bufecik-zestaw mw .ten sam .Dzieci żują, jedzą polykają popijają non stop ..po czym piękne polskie nastolatki demonstrują brzuszki jak w 5 mies ciązy ,otłuszczone bioderka itd .A zwolnienia za WF-u to plaga wszystkich wuefistow połowa klasy "nie ćwiczy" bo mamy ulegają prośbom leniwych obżartuchów i wypisują ze synek słabowity i zaziębiony..delikwent siedzi sobie na ławeczce obserwując ćwiczące niedobitki i ..je.Punktem honoru mam i babć jest "żeby dziecko zjadło" od najmlodszych lat glówną atrakcją rodzinnych spacerków po galeriach jest wizyta w Mc Donald`s itd itd .Ulubione miejsce spotkań gownażerii to tenże wytworny lokal .Z mojej sondy i doswiadczeń wynika ,ze każda wycieczka rozpoczyna się od dramatycznego pytania czy w pobliżu jest jakiś fast-food .A przepyszne stołowkowo-domowe obiady zostają rozbabrane i zostawione bo to nie to..jarzyny ,surówki ..feee itd.I to nie jest polska specyfika tylko trynd ogolno europejsko-amerykański.Na szczęście firmy odzieżowe połapaly się i modne ciuchy dostępne są w co raz większych rozmiarach
    ... zobacz więcej
  • 06:35:24, 11-06-2008 tadeusz50

    Moim zdaniem otyłośc zależy od wrodzonej zdolności przetwarzania pożywienia. U mnie w rodzinie prawie wszyscy należymy do osób wzglęnie szczupłych, ja po rzuceniu nałogów znacznie przytyłem. Innym przykładem może być to, że kiedy pracowałem jeden zkolegów zabierał do pracy prawie cały chleb pokrojony na kanapki i to zjadał, będąc osobą wręcz chudą, natomiast drugi przynosił jedną kanapeczkę będąc osobą otyłą. Pracowali w takich samych warunkach tj na dole kopalni.
  • 08:51:49, 11-06-2008 Anielka

    Na pewno nawyki zywieniowe maja duze zanczenie.Ale śa jeszcze schorzenia,ktore nie pozwalaja schudnąć.Rzucenie palenia tez powoduje przybranie kilogramow.Jest też duzo zywności genetycznie modyfikowanej,która niestety powoduje tycie.Skłonnosci genetyczne .Mnie p,doktor endokrynolog powiedzial,ze przy niedoczynnosci tarczycy to moge jadac sałate popijać ja woda i nic to nie da dopóki sie hormon nie ustabilizuje.No to grzecznie czekam na stabilizację.Pozdtrawiam serdecznie.
  • 09:48:02, 11-06-2008 Malgorzata 50

    Anielko to wszystko prawda ,ale gdzieś jest poczatek ..komorki tłuszczowe gromadzimy sobie na całe zycie -w dzieciństwie .To o czym piszesz to sprawa wtórna.Poczytaj przepisy w Obiadku Stosownym lub na innych wątkach kulinarnych poogladaj co nam w duszy gra kiedy wklejamy rozne pysznostki..to nie są hormony.
  • 11:08:48, 11-06-2008 Jadzia P.

    Anielko, jest bardzo dużo racji w tym co napisałaś. Ja też mam niedoczynność tarczycy i kiedy jeszcze nie wiedziałam, że ta choroba mnie dotknęta, a po rzuceniu palenia przytyłam 20 kg to też myślałam, ze to wszystko przez papierosy. Ja zauważyłam, że najważniejsze jest to abyśmy nie godzili się na naszą nadwage i w pore na nią reagowali. Zawsze mówię, ze łatwiej jest schudnąć 5 kg niż 15. Ja wydałam walke mojej nadwadze 15 lat temu i od tego czasu, pomimo niedoczynności tarczycy ( jestem na eutyroksie i jodzie ), cały czas kontroluje wage aby nie utyć. Moja kontrola nie polega na ciągłym ważeniu się, ale na tym, że muszę się mieścić w stare ubrania, a nowe nie kupuje w większych rozmiarach tylko cały czas noszę ten sam rozmiar. Proponuję jeść często a w małych ilościach i nie jeść po 18-ej. Jeść dużo owoców i warzyw, polecam papryke którą kroje na plastry i jak mam ochote coś zjesć to ją zjadam. Pić du....żo wody mineralnej niegazowanej. Skutek murowany
    ... zobacz więcej
  • 14:04:38, 11-06-2008 Tami

    jp50 masz zupełna racje! Nie mozna sie godzic na nadwage, ale skutecznie wypowiadac jej wojne!
    Oczywiście jest sporo uwarunkowań, ktore skutecznie utrudniają nam walke z nadwaga, ale wszystko jest do pokonania. Przed niektórymi tylko troszke dluzsza droga, co nie oznacza, ze niemozliwa.
    Przy niedoczynnosci tarczycy, jest to oczywiście mozolniejsza sprawa, natomiast najwazniejsze jest wybrac dobrego endokrynologa, ktory ustali indywidualna dawkę odpowiedniego hormonu(mam na mysli wlasciwą dla naszego organizmu), a nie potraktuje jako ogółu i zleci to co wszystkim "tarczycowcom" , co niestety sie zdarza.
    Jesli hormon jest dobrze dobrany, to walka z nadwaga przynosi pozytywne skutki.
    ... zobacz więcej
  • 14:38:06, 11-06-2008 hesperydyna

    Jedzonko-dobra rzecz-może więc więcej ruchu?Zamiast samochodu-rower.Nogi służą do chodzenia.Technika ułatwia życie,ale też rozleniwia.Dzieci niestety biorą przykład z dorosłych i też mało się ruszają.Na szczęście u nas coraz więcej seniorów(niestety głównie kobiet)chodzi na gimnastykę i wędruje z kijkami do nordic walkingu,chociaż to jeszcze wiele osób śmieszy i pytają o narty.
  • 16:25:26, 11-06-2008 Jadzia P.

    Jemy po to aby żyć, a nie żyjemy po to aby jeść !!!!!!
    Szkoda, ze nie do wszystkich to dociera..

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć