Strona głównaZdrowie31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

92 proc. Polaków uważa, że niepalenie papierosów skutecznie chroni przed chorobami serca - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". Pomimo tego 9 mln Polaków (1/4 populacji) to palacze. Światowy Dzień bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, jest dobrą okazją do przeanalizowania skutków palenia i rozpoczęcia walki z nałogiem.
Palenie papierosów jest szkodliwe dla całego organizmu. Jednym z układów szczególnie narażonych na natychmiastowe skutki palenia jest układ krążenia. Nikotyna oraz substancje chemiczne zawarte w dymie i smole papierosowej prowadzą do zmian miażdżycowych w naczyniach, postępujących w szybkim tempie.

Zawarta w tytoniu nikotyna podnosi ciśnienie tętnicze krwi i przyspiesza akcję serca, tlenek węgla, cyjanowodór, aceton, arsen, kadm, ołów, nitrozaminy oraz formaldehyd, znajdujące się w dymie tytoniowym, są odpowiedzialne m.in. za powstawanie nowotworów złośliwych, zawały serca, udary mózgu, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz szybsze starzenie się skóry. „Wypalanie paczki papierosów dziennie zwiększa ryzyko zawału serca aż 4-krotnie. Palenie to drugi najważniejszy czynnik ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego" - ostrzega doc. Tomasz Hryniewiecki, kardiolog.

Toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym prowadzą do przyspieszonego rozwoju miażdżycy w naczyniach wieńcowych upośledzając w nich przepływ krwi. Do serca dociera mniej tlenu i substancji odżywczych, a w sytuacji zablokowania przepływu krwi dochodzi o martwicy mięśnia sercowego (zwanej zawałem).

Palenie papierosów jest wymieniane jako pierwszy z czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca (ChNS), której konsekwencją może być zawał serca. Ścisłą korelację pomiędzy rozwojem choroby niedokrwiennej serca a obecnością czynników ryzyka tej choroby wykazały wyniki badania POL-MONICA.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne do modyfikowalnych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca zalicza m.in.:
• palenie papierosów,
• nadciśnienie tętnicze,
• podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego a zwłaszcza frakcji LDL we krwi,
• podwyższone stężenie triglicerydów,
• cukrzycę,
• wysokokaloryczną dietę, obfitującą w tłuszcze zwierzęce,
• styl życia: małą aktywność fizyczną, stres.

„Wszystkie czynniki ryzyka chorób układu krążenia, klasyfikowane jako modyfikowalne, można zwykle eliminować niewielkim wysiłkiem. Rezygnacja z palenia papierosów jest zmianą, której pozytywne efekty będą najszybciej odczuwalne i widoczne" - podkreśla doc. Tomasz Hryniewiecki. „Dane epidemiologiczne potwierdzają, że wielu pacjentów obciążonych ryzykiem sercowo-naczyniowym, pomimo wyraźnych wskazań lekarskich, nie rezygnuje z palenia papierosów, lekceważąc jego poważne konsekwencje. Szacuje się, że odsetek palących wśród pacjentów kardiologicznych ciągle sięga 30 proc., a nawet 40 procent. Osoby nadal palące tytoń po przebytym incydencie wieńcowym mają o około 50 proc. większe ryzyko zgonu, w porównaniu z tymi które zaprzestały palenia tytoniu. Warto zatem jeszcze raz podkreślić, że zaprzestanie palenia tytoniu przez chorych na ChNS należy do najskuteczniejszych, a zarazem najbardziej efektywnych pod względem ekonomicznym metod leczenia tej choroby" - mówi doc. Tomasz Hryniewiecki.

Wiosna jest dobrym momentem, aby pomyśleć o zdrowiu i kondycji serca. Zmianę złych przyzwyczajeń warto zacząć od rzucenia palenia. Już po 2 godzinach od zapalenia ostatniego papierosa organizm pozbywa się szkodliwej nikotyny, powoli zmniejsza się ciśnienie krwi i rytm serca. Po jednej dobie wydalany jest trujący tlenek węgla. Po 2 miesiącach naczynia krwionośne zaczynają być znowu elastyczne. Walka z nałogiem może być trudna.

Warto zmodyfikować styl życia i konsekwentnie realizować postanowienia. Pozytywne myślenie i wiara w swoje możliwości są kluczem do sukcesu. Rezygnacja z palenia papierosów to zmiana, która w bardzo krótkim czasie przyniesie doskonale odczuwalne korzyści dla zdrowia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy