Strona głównaZdrowie10 wskazówek jak podjąć korzystny dla zdrowia trening

10 wskazówek jak podjąć korzystny dla zdrowia trening

Wciąż znaczna cześć obywateli krajów zachodnich nie ćwiczy tak, jak rekomendują to lekarze, trenerzy, bądź rehabilitanci, np. siedmiu na dziesięciu Amerykanów nie podejmuje odpowiedniej aktywności fizycznej. Brak przedsięwzięć tego rodzaju częściej cechuje kobiety niż mężczyzn, starszych niż młodszych. Niedostateczna ilość ruchu zaś jest jednym z czynników wpływających na pojawienie się raka, cukrzycy, chorób serca, zawału.
10 wskazówek jak podjąć korzystny dla zdrowia trening [© Kzenon - Fotolia.com] Aktywność fizyczna nie musi być forsowna, żeby przyniosła korzystne dla zdrowia efekty. Czy ćwiczenia stanowią strukturę składającą się na szerszy program, czy też część dziennej rutyny, wpływają na poprawę stanu zdrowia. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak osiągnąć cele aktywności fizycznej.

1. Jeśli nie byłeś aktywny przez długi czas i walczysz z nadwagą, istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia u ciebie choroby wieńcowej, bądź innych długotrwałych problemów zdrowotnych. Warto więc udać się do lekarza i skonsultować chęć i rodzaj podjęcia aktywności fizycznej.

2. Nie przesadź. Wykonuj ćwiczenia odpowiednie do swej kondycji i możliwości. Następujące rodzaje aktywności budują wytrzymałość i przyczyniają się do szybszego spalania kalorii: energiczny spacer, ćwiczenia na skakance, wchodzenie po schodach, jogging, taniec.

3. Powoli zwiększaj trwanie i intensywność ćwiczeń. Celem powinna być trening wykonywany przez 30 do 60 minut przez pięć dni w tygodniu. Jeśli nie możesz poświęcić na ćwiczenia 30 minut bez przerwy, podziel ten czas na dziesięciominutowe interwały.

4. Wybierz aktywność, która sprawia ci radość, nie jest wyczerpująca i zniechęcająca. Ćwicz przy muzyce - jest motywująca i stanowi rozrywkę.

5. Stosuj różnorodność. Staraj się nie skupiać na jednym ćwiczeniu. Znajdź kilka elementów treningu, które najbardziej lubisz i stosuj je. To sposób na to, aby aktywność fizyczna nie wydała się nudna i rutynowa.

6. Załóż wygodne ubranie, odpowiednio dobrany strój i buty zapewnią komfort ćwiczeń.

7. Określ dogodny czas i miejsce aktywności fizycznej. Postaraj się uczynić ją nawykiem, ale bądź elastyczny. Jeśli nie możesz „uczynić za dość” powziętym planom, wybierz na dany dzień inny rodzaj aktywności fizycznej.

8. Zaopatrz się w pedometr, który zmierzy przemierzony przez ciebie dystans. Monitoruj swoje postępy i w miarę budowania wytrzymałości dodawaj po kilkaset kroków rozszerzając swój trening. Celem ćwiczeń powinno być osiągniecie 10 tysięcy kroków dziennie.

9. Uprawiaj sport z innymi. Spaceruj z partnerem, organizuj wycieczki rowerowe z dziećmi, uprawiaj jogging ze współpracownikiem. Trening jest przyjemniejszy, gdy wykonuje się go wspólnie z innymi, poza tym, jest doskonałym sposobem na wzmocnienie więzi międzyludzkich.

10. Kontroluj swoje osiągnięcia, notuj własne rekordy i nagradzaj za wysiłek, drobne przyjemności są motywujące.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy