Strona głównaZdrowieZdrowy układ nerwowy potrzebuje... treningu nóg

Zdrowy układ nerwowy potrzebuje... treningu nóg

Zdrowie neurologiczne zależy zarówno od sygnałów wysyłanych przez duże mięśnie nóg do mózgu, jak i od informacji wysyłanych z mózgu do mięśni. To pomaga wyjaśniać, dlaczego u pacjentów z chorobą neuronu ruchowego, stwardnieniem rozsianym, rdzeniowym zanikiem mięśni i innymi chorobami neurologicznymi często następuje pogorszenie, gdy ich ruch staje się ograniczony.
Zdrowy układ nerwowy potrzebuje... treningu nóg [fot. Pezibear from Pixabay]
- Nasze badanie potwierdza pogląd, że ludzie, którzy nie są w stanie wykonywać ćwiczeń z obciążeniem - na przykład pacjenci przykuci do łóżka, a nawet astronauci podczas długich podróży - nie tylko tracą , na poziomie komórkowym zmienia się chemia ich organizmu, a nawet ich układ nerwowy jest wówczas narażony - mówi dr Raffaella Adami z Università degli Studi di Milano we Włoszech.

Przeprowadzono eksperyment na myszach. Tylne nogi gryzoni unieruchomiono na 28 dni. Zwierzęta karmiono normalnie, myły się standardowo i nie wykazywały stresu. Pod koniec testów zbadano obszar mózgu zwany strefą podkomorową, który u wielu ssaków odpowiada za zachowanie zdrowia komórek nerwowych. Jest to też region, w którym nerwowe komórki macierzyste wytwarzają nowe neurony.

Ograniczenie zmniejszyło liczbę nerwowych komórek macierzystych o 70 procent w porównaniu z kontrolną grupą myszy, którym pozwolono normalnie funkcjonować, czyli swobodnie chodzić. Co więcej, zarówno neurony, jak i oligodendrocyty - wyspecjalizowane komórki, które mają wpływ na komórki nerwowe - nie dojrzewały w pełni, gdy ćwiczenia zostały istotnie ograniczone.

Badania pokazują, że ruch nóg, szczególnie podczas ćwiczeń z obciążeniem, powoduje wysyłaniem do mózgu sygnałów, które są niezbędne do produkcji zdrowych komórek nerwowych. Rezygnacja z wysiłku utrudnia organizmowi wytwarzanie nowych komórek nerwowych - w tym tych elementów budulcowych, które pozwalają nam radzić sobie ze stresem i dostosowywać się do wyzwań w naszym życiu.

- Powinniśmy być aktywni: chodzić, , kucać, i używać mięśni nóg do podnoszenia rzeczy - mówi dr Adami.

Te odkrycia pozwalają lepiej zrozumieć różne problemy zdrowotne, począwszy od obaw związanych z oddziaływaniem na układ sercowo-naczyniowy, a skończywszy na wyniszczających chorobach, takich jak rdzeniowy zanik mięśni (SMA), stwardnienie rozsiane i choroba neuronu ruchowego.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy