Strona głównaZdrowieWariant klotho („genu młodości”) pozwala żyć dłużej i zachować funkcje poznawcze

Wariant klotho („genu młodości”) pozwala żyć dłużej i zachować funkcje poznawcze

Wariant genu o nazwie KL-VS jest nie tylko związany z dłuższym życiem, wpływa też na osłabienie rozwoju zaburzeń poznawczych związanych ze starzeniem się.
Wariant klotho („genu młodości”) pozwala żyć dłużej i zachować funkcje poznawcze [© SSilver - Fotolia.com] Uczeni mają dobre wiadomości dla prawie 1 na 5 osób, które są „posiadaczami" wspomnianej odmiany genu Klotho. Gdy naukowcy z Uniwersytetu San Francisco zbadali 220 uczestników w wieku 52 - 85 lat, odkryli, że KL- VS zwiększył zdolności mózgu o około sześć punktów IQ i to bez względu na wiek danej osoby.

Zespół ma nadzieję, że ich badanie będzie kluczem do rozwoju narzędzi wzmocnienia i utrzymania poziomu zdolności poznawczych pacjentów, którzy cierpią z powodu utraty funkcji kognitywnych zarówno w wyniku normalnego procesu , jak i chorób, w tym oraz .

Efekty KL-VS zaobserwowano w zakresie zdolności poznawczych uczestników, w uwadze, pamięci, języku i świadomości wizualno-przestrzennej. W testach funkcji poznawczych osoby z wariantem VS genu klotho zdobyły lepsze wyniki niż pozostali.

Białko klotho prawdopodobnie poprawia funkcje poznawcze poprzez wzmocnienie linii komunikacyjnych łączących komórki mózgowe. Doświadczenia na myszach wykazały, że wysokie poziomy klotho w tkance mózgowej były związane z wysokimi poziomami GluN2B, białka, który buduje synapsy będące podstawą . Poprzednie badania wykazały powiązania między ilością GluN2B a zdolnościami poznawczymi. Naukowcy odkryli, że kiedy GluN2B został zablokowany przez lek o nazwie ifenprodil, to przewaga kognitywna myszy została utracona. Wywnioskowano, że znacząca ilość klotho wpływa na poziom GluN2B, a w konsekwencji na układy uczenia się i pamięci.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy