Strona głównaZdrowieRóżeniec górski może przedłużać życie

Różeniec górski może przedłużać życie

Ekstrakt ziołowy z żółtokwiatowej rośliny górskiej, pochodzącej z arktycznych obszarów Europy i Azji, zwiększył długość życia muszek owocowych, informują badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Różeniec górski może przedłużać życie [fot. monicore from Pixabay]
Muchy otrzymujące (Rhodiola rosea), ziołowy suplement od dawna stosowany jako mający łagodzić , żyły średnio o 10 procent dłużej niż owady, u których nie stosowano tego zioła.

- Chociaż badanie nie przedstawia dowodów klinicznych na to, że Rhodiola może przedłużyć życie człowieka, odkrycie, że wydłuża ona je wspomnianym owadom, w połączeniu ze znanymi skutkami zdrowotnymi u ludzi, sprawia, że zioło staje się dobrym kandydatem do dalszych badań przeciwstarzeniowych - mówi prof. Mahtab Jafari - Nasze wyniki pokazują, że Różeniec jest warty dalszych badań, a teraz sprawdzamy, dlaczego to zioło może wykazywać działanie - dodaje prof. Jafari.

Muszki owocowe karmiono dietą z domieszką różnych dawek czterech ziół znanych z właściwości przeciwstarzeniowych. Trzy zioła - znane pod chińskimi nazwami jako Lu Duo Wei, Bu Zhong Yi Qi Tang i San Zhi Pian - nie miały wpływu na długość życia muszek owocowych, podczas gdy Rhodiola znacznie je wydłużyła - średnio o 3,5 dnia u samców i o 3,2 dnia u samic.

Różeniec górski rośnie w zimnym klimacie na dużych wysokościach i jest od wieków stosowany przez Skandynawów i Rosjan ze względu na właściwości antystresowe. Uważa się także, że zioło wykazuje działanie antyoksydacyjne.

Radzieccy naukowcy badali roślinę od lat 40-tych XX wieku na sportowcach i kosmonautach, uznając, że zioło to poprawia reakcję organizmu na stres. We współczesnych badaniach, których wyniki opublikowano w Nordic Journal of Psychiatry, ustalono, że u osób z łagodną do umiarkowanej , ci, którzy przyjmowali ekstrakt z Rhodioli o nazwie SHR-5, deklarowali mniej choroby depresji niż pacjenci stosujący placebo.

Obecnie bada się wpływ rośliny na metabolizm energetyczny, stres oksydacyjny i obronę przeciwutleniającą u muszek owocówek. Rozpoczęto też badania na myszach oraz w hodowlach komórek mysich i ludzkich.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy