Strona głównaZdrowieRegularny post pomaga dłużej żyć

Regularny post pomaga dłużej żyć

Od czasu do czasu prasa medyczna informuje o badaniach dotyczących wpływu czasowego poszczenia na nasz organizm. Oto kolejne analizy, które potwierdzają, że regularne powstrzymywanie się od jedzenia pomaga zachować dobre zdrowie i daje większe szanse na dłuższe życie.
Regularny post pomaga dłużej żyć [fot. RitaE z Pixabay]
Jak podaje American Heart Association, kolejne dwa badania pokazują, że regularne poszczenie ma związek z niższym wskaźnikiem i .

W nowych badaniach skoncentrowano się na danych pacjentów pod kątem . Uczestniczyły w nich setki członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (Mormoni) którzy zwykle poszczą do 24 godzin w jedną niedzielę w miesiącu.

W ramach pierwszego badania autorzy sprawdzali, jak post wpływa na długość życia. Przez ponad 4 lata monitorowano około dwóch tysięcy pacjentów, którzy przeszli procedurę cewnikowania serca. Część z nich stanowiły osoby regularnie poszczące w ciągu ostatnich pięciu lat. Kiedy uwzględniono różne czynniki mogące wpłynąć na stan zdrowia badanych, odkryto, że systematycznie poszczący ludzie odznaczali się o 45 proc. niższym wskaźnikiem śmiertelności w wybranym okresie niż pozostali.

W innych analizach te same dane uwzględniono po to, by ocenić oddziaływanie postów na niewydolność serca i . Także i w tym przypadku wzięto pod uwagę różne czynniki mogące sprzyjać wspomnianym dolegliwościom. Nie odnotowano znaczącego wpływu powstrzymywania się od jedzenia na zagrożenie zawałami serca, ale osoby regularnie poszczące cechowały się o 71 proc. niższym wskaźnikiem rozwoju niewydolności serca od pozostałych.

Zgodnie z niektórymi popularnymi dietami warto ograniczyć czas spożywania posiłków do okna trwającego od 8 do 12 godzin, a przez pozostałe 12 do 16 godzin powstrzymywać się od jedzenia. W przytoczonych badaniach jednak osoby, który uzyskiwały największe korzyści zdrowotne, pościły jeszcze dłużej i funkcjonowały tak przez kilka dekad, zaznaczają autorzy badań.

„Sądzimy, że długi post, trwający około jednego dnia, raz w miesiącu, przez okres paru dekad, sprawia, że organizm aktywuje korzystne mechanizmy na kilka godzin tego dnia między kolacją a śniadaniem, czego zwykle tego nie czyni. Te godziny kumulują się przez dekady i przydają ważnych korzyści", uważa dr Benjamin Horne, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy