Strona głównaZdrowieProblemy z oddychaniem skracają życie?

Problemy z oddychaniem skracają życie?

Objawy oddechowe mogą być markerami chorób przewlekłych i ryzyka śmierci, mówią australijscy badacze. Uczeni postanowili określić dalszą oczekiwaną długość życia ludzi starszych z objawami oddechowymi, wykorzystując do tego dane z Australian Longitudinal Study of Aging (ALSA).
Problemy z oddychaniem skracają życie? [© idea_studio - Fotolia.com]
Na podstawie zebranych danych odkryto związek między o i oczekiwaną długością życia: osoby starsze cierpiące na h były bardziej narażone na przedwczesną śmierć. Relacja ta pozostawała w mocy niezależnie od tego, czy uczestnicy byli palaczami, czy też nie.

Uczeni z Monash University w Melbourne przez 22 lata monitorowali zdrowie ponad 2 tysięcy seniorów. Jak się okazało, ci, którzy mieli duszności, cechowali się też krótszą oczekiwaną długością życia niż inni, niezależnie od tego, czy palili , czy nie. To nie wszystko: byli palacze, którzy mieli i obecni palacze, którzy oddychali z trudem, mieli mniejsze szanse na długie życie niż ci, którzy nigdy nie palili i nie doświadczali takich symptomów.

Jak odkryto, oczekiwana długość życia 70-letniego mężczyzny, który nigdy nie palił i nie miał żadnych problemów z oddychaniem, wynosiła 16,6 lat. Tymczasem siedemdziesięciolatek, który palił i miał kaszel lub duszności, nie mógł liczyć na więcej niż 4,93 dalsze lata życia.

Jak wnioskują uczeni, objawy oddechowe pozwalają określić ryzyko przedwczesnej śmierci. Dolegliwości układu oddechowego skracają życie.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Respirology:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy