Strona głównaZdrowieOliwa z oliwek a zaburzenia poznawcze - stosuj ją, by zachować zdrowie umysłu

Oliwa z oliwek a zaburzenia poznawcze - stosuj ją, by zachować zdrowie umysłu

Kolejne badania potwierdzają, że oliwa z oliwek to świetny produkt, by zadbać o zachowanie dobrych zdolności poznawczych do późnej starości. Dieta bogata w ten produkt może zapobiec gromadzeniu się szkodliwego dla tkanek mózgu biłka tau, które ma związek z różnymi rodzajami demencji.
Oliwa z oliwek a zaburzenia poznawcze - stosuj ją, by zachować zdrowie umysłu [fot. Couleur z Pixabay]
od dawna cieszy się sławą super-jedzenia ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych dobroczynnych dla naszego organizmu związków. Wiele dotychczasowych badań pokazało, że ma istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka różnych chorób, w tym dolegliwości sercowo-naczyniowych. W kilku testach wykazano również, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ma właściwości neuroprotekcyjne i chroni .

Dzięki zawartości polifenoli oliwa wykazuje działanie przeciwutleniające, co przekłada się na zmniejszania zagrożenia chorobami związanymi z procesem . Poza tym ustalono, że poprawia mechanizmy autofagii w mózgu, czyli pozbywania się toksycznych cząsteczek z tkanek tego narządu.

Teraz uczeni z Lewis Katz School of Medicine na Temple University w Filadelfii sprawdzili, jak oliwa z oliwek oddziałowuje na nagromadzenie się białka tau, które wywołuje różne formy demencji.

W badaniach wykorzystano myszy, które tak zostały zmodyfikowane genetycznie, że w ich mózgach odkładały się większe niż normalnie ilości białka tau. Taki proces prowadzi stopniowo do zaburzenia funkcji neuronów i ostatecznie do ich niszczenia.

W ramach testów części zmodyfikowanych gryzoni od skończenia przez zwierzęta sześciu miesięcy (ekwiwalent 30 lat u ludzi) podawano oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. Pozostałe natomiast były grupą kontrolną. Jak się okazało, po około roku (wiek myszy był wówczas równoważnikiem 60 lat u ludzi), gryzonie karmione oliwą z oliwek cechowały się średnio o 60 proc. mniejszą iloscią białka tau niż pozostałe myszy. Miało to odzwierciedlenie w lepszych wynikach testów oraz rozpoznawania obiektów w labiryncie w przypadku myszy z tej pierwszej grupy.

Jak można wnioskować, regularne stosowanie oliwy z oliwek ma ochronny wpływ na mózg i może zapobiec zapobiec demencji.

Na temat badań można przeczytać w Aging Cell.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy