Strona głównaZdrowieNiektóre powszechnie zażywane leki mogą sprzyjać depresji

Niektóre powszechnie zażywane leki mogą sprzyjać depresji

Mówi się, że lek na jedno pomoże, na drugie zaszkodzi, bo w istocie niewiele jest takich środków, które nie wywołują żadnych efektów ubocznych. Okazuje się, że część dość popularnych medykamentów zwiększa ryzyko depresji.
Niektóre powszechnie zażywane leki mogą sprzyjać depresji [Fot. augusta16 - Fotolia.com]
Jak ustalili uczeni z Columbia University, niektóre popularnie stosowane leki sprzyjają depresji. Wśród nich są: pewne typy inhibitorów pompy protonowej (zażywanych w leczeniu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego), beta-blokery (przpisywane na nadciśnienie i chorobę wieńcową), leki przeciwlękowe, (w tym ibuprofen), inhibitory ACE (zażywane przy ) oraz leki przeciwdrgawkowe.

W ankiecie wzięło udział ponad 26 tysięcy ludzi. Uczestnicy podali, jakie leki przyjmowali podczas całego okresu badania. Co więcej, każdy z nich został poddany badaniom przesiewowym w kierunku depresji, które obejmowało m. in. pytania o sen, i .

Ustalono, że jedna trzecia badanych zażywała leki, które mogą sprzyjać depresji. Obliczono, że osoby przyjmujące trzy lub więcej wymienione powyżej leki były trzy razy bardziej narażone na depresję. Wśród uczestników zażywających co najmniej trzy wspomniane medykamenty aż 15 proc. cierpiało na depresję, podczas gdy w grupie ludzi nie stosujących tych medykamentów z zmagało się jedynie 5 proc. badanych.

Jak wskazują autorzy badań, uzyskane wyniki nie oznaczają, że podane leki wywołują depresję, a tylko, że ich zażywanie ma związek z wyższym prawdopodobieństwem tej choroby. To oczywiście może być jednym z efektów ubocznych wspomnianych farmaceutyków, ale może też wynikać z samych leczonych dolegliwości - wiadomo, że obecność różnych chorób fizycznych zwiększa ryzyko objawów depresyjnych.

Z danych WHO wynika, że depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym - cierpi na nie ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Choroba jest główną przyczyną niepełnosprawności oraz głównym czynnikiem przyczyniającym się do ogólnego globalnego obciążenia chorobami.

O badaniach napisano w Journal of the American Medical Association.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X