Strona głównaZdrowieIm więcej lat w otyłości, tym gorsze efekty dla zdrowia

Im więcej lat w otyłości, tym gorsze efekty dla zdrowia

Im dłużej ktoś zmaga się z otyłością, tym wyższe ma ryzyko różnych problemów zdrowotnych, w tym nasilenia się czynników chorób kardiometabolicznych.
Im więcej lat w otyłości, tym gorsze efekty dla zdrowia [fot. Michal Jarmoluk z Pixabay]
Nie wszystkie osoby z cechują się takim samym ryzykiem rozwoju czynników ryzyka chorób kardiometabolicznych. Rolę odgrywać tu może czas, jaki dana osoba pozostawała otyła.

W nowym badaniu przeanalizowano dane z trzech brytyjskich analiz, w których zebrano informacje od ponad 20 tysięcy na temat wskaźnika masy ciała w wieku 10 - 40 lat, a także czynników ryzyka chorób kardiometabolicznych - poziomu ciśnienia krwi, i hemoglobiny glikowanej (cukru we krwi).

Więcej lat otyłości oznaczało gorsze wartości wszystkich mierzonych czynników ryzyka kardiometabolicznego. Związek ten był szczególnie silny w przypadku hemoglobiny glikowanej, czyli HbA1c. Osoby, które były otyłe krócej niż pięć lat, miały o 5 proc. wyższe HbA1c w porównaniu z osobami bez otyłości. Jednak ludzi, którzy pozostawali otyli przez 20 do 30 lat, mieli o 20 proc. wyższe HbA1c w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie byli otyli. Co istotne, to zwiększone zagrożenie utrzymywało się po dostosowaniu miary nasilenia otyłości w ciągu całego życia. Inne czynniki ryzyka chorób kardiometabolicznych (poziom skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi, cholesterolu lipoproteinowego o wysokiej gęstości) również miały związek z czasem trwania otyłości, chociaż w dużej mierze zostały osłabione, gdy uwzględniono nasilenie otyłości.

- Nasze odkrycia sugerują, że zapobieganie wczesnemu pojawieniu się otyłości, a tym samym ograniczenie jej trwania w ciągu całego życia, może pomóc osłabić ryzyko , niezależnie od tego, jak nasilona jest otyłość - mówią autorzy badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy