Strona głównaZdrowieEkspozycja na zanieczyszczenia i stres skracają czas poczucia szczęścia

Ekspozycja na zanieczyszczenia i stres skracają czas poczucia szczęścia

Cierpienie psychiczne i narażenie na środowiskowe czynniki rakotwórcze to elementy skracające także czas dobrego samopoczucia emocjonalnego.
Zanieczyszczenia i stres skracają czas poczucia szczęścia
Utrzymanie dobrego nastroju jest niełatwe - istotną rolę pełnią tu liczne czynniki, na które nie mamy wpływu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Osace wykazali, że mogą mieć wpływ na samopoczucie emocjonalne przez całe życie.

Psychologowie zdefiniowali oczekiwaną długość szczęśliwego życia jako długość życia, w którym dana osoba doświadcza subiektywnego dobrostanu emocjonalnego, a utrata oczekiwanej długości szczęśliwego życia (loss of happy life expectancy, LHpLE) została określona jako spadek długości pozytywnych doświadczeń emocjonalnych w życiu danego człowieka.

LHpLE oblicza się poprzez połączenie zarówno zmniejszenia , jak i wzrostu ryzyka śmierci z różnych przyczyn.

- Wcześniej wykorzystaliśmy wskaźnik LHpLE do oceny cierpienia psychicznego i ryzyka raka związanego z narażeniem na promieniowanie po wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi - mówi główny autor badania Michio Murakami.

- Jednak tego narzędzia nie używano do oceny wpływu raka lub narażenia na środowiskowe czynniki rakotwórcze na poziom szczęścia - dodaje. Teraz przeprowadzono ankietę wśród Japończyków, aby określić ich poczucie szczęścia według wieku i płci oraz ocenić, na ile rak zmniejsza . Następnie obliczono LHpLE dla narażenia na powszechne w Japonii środowiskowe czynniki rakotwórcze, a także .

- Wyniki są intrygujące. Odkryliśmy, że emocjonalny dobrostan nie zmniejszył się znacząco u osób chorych na raka ani nie było żadnego istotnego związku między szczęściem emocjonalnym a rodzajem nowotworu, jego historią lub stadium - mówi Shuhei Nomura, współautor badań. Równocześnie ustalono, że narażenie na środowiskowe czynniki rakotwórcze skróciło długość życia emocjonalnego szczęścia o 0,0064 roku w przypadku radonu, 0,0026 roku w przypadku arsenu i 0,00086 roku w przypadku drobnych cząstek stałych w powietrzu.

Osłabienie dobrostanu emocjonalnego było jeszcze wyraźniejsze w przypadku stresu psychicznego - skutkowało LHpLE wynoszącym 0,97 roku.

- Nasze odkrycia sugerują, że ekspozycja na czynniki rakotwórcze i stres psychiczny znacznie zmniejszają poczucie szczęścia w ciągu całego życia - mówi Murakami. Biorąc pod uwagę wyraźne skrócenie długości poczucia szczęścia związanego z substancjami rakotwórczymi, wnioski z tego badania sugerują, że polityka środowiskowa powinna skupiać się na ograniczaniu narażenia na te chemikalia. Może pomóc ludziom żyć dłużej i szczęśliwiej, uważają autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy