Strona głównaZdrowieĆwiczenia zachowają umysł w dobrym zdrowiu

Ćwiczenia zachowają umysł w dobrym zdrowiu

Jednym z noworocznych postanowień powinno być regularne ćwiczenie. Nie tylko poprawia stan układu krążenia i metabolizm, ale też opóźnia rozwój demencji.
Ćwiczenia zachowają umysł w dobrym zdrowiu [fot. Iva Balk z Pixabay]
Zdaniem uczonych z German Center for Neurdegenerative Center regularna aktywność fizyczna skutkuje poprawą wydolności sercowo-naczyniowej, co z kolei może przekładać się na lepsze zdrowie mózgu. Ogólna objętość mózgu i istoty szarej zwiększyły się przy dostatecznie częstym anagażowaniu się w wysiłek fizyczny. Podobnie u osób trenujących lepiej funkcjonowały regiony mózgu związane ze i .

W trwających kilkanaście lat badaniach wzięło udział ponad 2 tysiące osób w wieku 21-84 lata. Kilkakrotnie mierzono w tym okresie sprawność układu oddechowo-oddechowego za pomocą maksymalnego poboru tlenu (pułapu tlenowego, VO2 max) i innych wskaźników podczas wykonywania przez uczestników treningu typu . Przeanalizowano też dane zebrane podczas skanowania mózgu za pomocą MRI.

Jak ustalono, ćwiczenia cardio mogą przyczynić się do poprawy zdrowia mózgu i spowolnić spadek objętości istoty szarej. Wyniki stanowią pośredni dowód na to, że ćwiczenia aerobowe mogą mieć korzystne oddziaływanie na funkcje poznawcze, nie jedynie na aspekty fizyczne. Co istotne, dobre skutki takich treningów odkryto nie tylko wśród osób w średnim, ale także w starszym wieku. Wysiłek powinien być polecany wszystkim, bez względu na rok urodzenia, mówią autorzy badań.

To kolejne badania, które wiążą aktywnośc fizyczną z lepszym działaniem umysłu, pomimo upływu lat. Według ekspertów, efektywne jest wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń przez 150 minut tygodniowo lub intensywnych treningów przez 75 minut tygodniowo.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Mayo Clinic Proceedings:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy