Strona głównaZdrowieŻyciowe kłopoty łagodzą ból pleców

Życiowe kłopoty łagodzą ból pleców

Nowe badania wykazały dość osobliwą zależność - dla osób cierpiących na przewlekle bóle pleców, pewna doza przeciwności w życiu może mieć korzystne i ochronne działanie...
Osoby, które muszą się zmagać z różnymi kłopotami i nie wszystko idzie po ich myśli, doświadczają mniej natężonego bólu oraz spędzają krótszy czas w gabinetach lekarskich i klinikach zdrowia, stwierdził prof. Mark Seery z Uniwersytetu w Buffalo.

Podkreślił, że kluczem jest tu doświadczenie przed wystąpieniem choroby pewnych niepożądanych sytuacji, przy czym nie mogą to być ani nadmierne kłopoty, ani ich niedostatek.

- Badanie z udziałem 396 dorosłych pacjentów z przewlekłym bólem pleców dowiodło, że pacjenci, którzy zmagali się z określonymi przeciwnościami życiowymi, doznają mniej intensywnego osłabienia fizycznego, niepełnosprawności i rzadziej korzystają z opieki zdrowotnej, niż ci, którzy albo nie doświadczyli trudności, albo problemy wręcz ich przytłaczały -wyjaśnił Seery .

- Z danych można wnioskować, że przeciwności losu mogą także chronić przed zaburzeniami psychicznymi, które nierzadko występują wraz z przewlekłym bólem pleców. Dodatkowe analizy nie pozwoliły na wskazanie żadnych alternatywnych wyjaśnień uzyskanych wyników - powiedział prof. Seery. Uczeni z Uniwersytetu w Buffalo i Uniwersytetu Kalifornijskiego spekulują, że obserwowane wzorce związku między życiowymi problemami a wynikami badań związanymi z przewlekłym bólem pleców mogą odzwierciedlać fakt, że istotną rolę odgrywa tu odporność, czy też wytrzymałość.

- Wydaje się, że przeciwności losu mogą wspierać rozwój zasobów psychologicznych i społecznych, które pomagają znieść kłopoty, a w tym przypadku prowadzą do lepszych wyników związanych z chorobą. Możliwe, że wcześniej doświadczane troski, powodują, iż dane osoby oceniają objawy przewlekłego bólu pleców jako drobne i takie, które nie zakłócają codzienności w sposób znaczący - wyjaśnił prof. Seery.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć