Strona głównaZdrowieZima: wróg oczu. 4 przyczyny problemów

Zima: wróg oczu. 4 przyczyny problemów

Każda pora roku niesie za sobą inne zagrożenia dla stanu oczu. Również zimą nasz wzrok narażony jest na wiele negatywnych czynników takich jak szkodliwe promieniowanie, suche powietrze czy niewłaściwa dieta. Aby wzrok nie odczuł podrażnienia i skutków zimowego okresu, należy zastosować odpowiednią profilaktykę.
Zima: wróg oczu. 4 przyczyny problemów [© refresh(PIX) - Fotolia.com] Szkodliwe promieniowanie

Drażniące oczy promienie słoneczne bywają , o czym w okresie zimowym zdarza nam się zapominać. Zimą podczas słonecznych dni poza zwykłym światłem słonecznym do naszych oczu dociera również promieniowanie odbijające się od śniegu, aż 85% szkodliwych promieni UVA i UVB. Podczas długiej ekspozycji na światło słoneczne grozi nam m.in. zapalenie spojówek, a także uszkodzenie plamki żółtej. Zarówno gdy wybieramy się w góry na narty lub snowboard, jak i podczas zwykłych słonecznych dni należy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z filtrami UV. Osoby noszące szkła korekcyjne powinny zaopatrzyć się w specjalne przeciwsłoneczne szkła korygujące jednocześnie wadę wzroku.

Suche powietrze

Zimą mamy do czynienia z zimnym, suchym powietrzem na zewnątrz jak i suchym, ciepłym powietrzem, gdy przebywamy w pomieszczeniach. Aby narząd wzroku funkcjonował prawidłowo musi posiadać odpowiedni poziom nawilżenia gałki ocznej. Gdy pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach jesteśmy narażeni na , dodatkowo gdy dużo czasu spędzamy przed ekranem komputera mrugamy rzadziej, co sprawia, że oko jest mniej nawilżone. Może to powodować uczucie dyskomfortu objawiające się pieczeniem, zaczerwienieniem, a nawet pobolewaniem oka lub zamglonym widzeniem. Szczególnie mogą to odczuwać osoby noszące soczewki kontaktowe. Należy wówczas pamiętać o regularnych przerwach w pracy i w razie potrzeby stosować specjalne krople nawilżające oko. Pomocne może być również zainstalowanie w biurze nawilżacza powietrza lub po prostu częste wietrzenie pomieszczenia. Zimą szkodliwy jest również i ostry wiatr, który może podrażniać oczy, powodując pieczenie i swędzenie. Warto wówczas zastosować krople do piekących oczu, które wspomagają regenerację.

Właściwa dieta

Oczy powinniśmy odżywiać przede wszystkim od wewnątrz. Niestety zimą doskwiera nam brak świeżych owoców i warzyw. Ważne jest, aby nasza dieta była bogata w luteinę i zeaksantynę, które znajdują się w plamce żółtej, a ich niedobór może powodować pogorszenie jakości widzenia. Aby zapewnić oczom odpowiednią ilość właściwych składników, nasza dieta powinna zawierać m.in. kukurydzę, groszek, cukinię, szpinak, szczypiorek i żółtka jaj. Nie należy zapominać również o występujących w rybach i składnikach bogatych w witaminy A, E i C, które również pełnią ważną rolę w zwalczaniu wolnych rodników, chroniąc tym samym nasz wzrok.

Profilaktyka podczas sportów zimowych

Zima to również sezon sportów zimowych. W trakcie szusowania na stokach należy posiadać odpowiednio dobrane i wyposażone w filtry UVA i UVB gogle ochronne. Ważne aby dokładnie zakrywały oczy, dzięki czemu będą również chronić wzrok przed bocznymi odbiciami światła. Gogli narciarskich nie da się jednak nałożyć na okulary korekcyjne, a specjalnie dostosowane do wielkości wady są dość kosztowne. Okulary ograniczają pole dobrego widzenia, co podczas uprawiania sportów może być wyjątkowo niewygodne. Poza tym łatwo je zniszczyć podczas upadku i spowodować urazy oczu. Osoby noszące okulary na stałe wiedzą, jak bardzo pogarszają dobre widzenie krople deszczu i śnieg osadzające się na szkłach. Trochę bardziej pomocne mogą być soczewki kontaktowe, jednak zimne, suche powietrze powoduje, że oko zostaje narażone na uczucie suchości i dyskomfortu.

W trakcie zimowych miesięcy nie należy zapominać o odpowiedniej profilaktyce oczu bez względu na to czy przebywamy w pomieszczeniach, czy dobrze bawimy się na stoku, ponieważ czasem nawet niewielkie zaniedbanie może spowodować znaczne i trudne do wyleczenia zmiany.

Centrum Okulistyczne Nowy Wzrok

Tagi: mróz, zima, wzrok, oczy

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 10:03:49, 15-02-2016 ~gość: 95.40.14.xxx

    Bardzo przydatne wskazówki. W szczególności kiedy seniorzy wybierają się na narty, na przykład do Włoch. PS. Polecam Val di Sole, możecie o nim więcej poczytać na www.narty-wlochy.pl Sport to zdrowie! Polecam

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy