Strona głównaZdrowieZdrowe bieganie. Jak unikać urazów?

Zdrowe bieganie. Jak unikać urazów?

Bieganie to popularny sport, a dla wielu osób - wspaniała pasja. Ta aktywność potrafi zaangażować nawet tych najbardziej leniwych. Jak przygotować się do biegania, by w efekcie jego uprawiania nie ponieść skutków ubocznych w postaci niespodziewanych urazów? Pomysłów na przygotowanie się do systematycznego biegania jest wiele. Niewszystkie jednak są równie dobre.
Zdrowe bieganie. Jak unikać urazów? [© Halfpoint - Fotolia.com] Specjaliści podkreślają, że oprócz wytrzymałościowych oraz wzmacniających poszczególne partie mięśniowe, najczęściej uprawianych na siłowni ważny jest dobór prawidłowego obuwia. Jest on zależny od ustawienia stopy. Może to być supinacja, pronacja lub ustawienie neutralne. Odpowiedni dobór buta, będzie korygował patologiczne ustawienie stopy, zbliżając ją do pozycji neutralnej, czyli prawidłowej. Ustawienie stopy sprawdzić można w gabinecie ortopedycznym lub też zbadać nacisk stopy na podłoże przy użyciu specjalnych aparatów.

Warto także w zależności od rodzaju podłoża po którym się biega dokonać wyboru butów: outdorowych lub do biegania po asfalcie. Złe dobranie butów skutkować będzie nieprawidłowym amortyzowaniem w czasie biegu, i może powodować może urazy (mięśniowe, więzadłowe, torebkowe). Dodatkowym atutem takich butów jest komfort biegania, który powinny zapewniać.

Aby zapobiec kontuzjom niezwykle istotna jest diagnostyka pod kątem ewentualnych zmian w budowie stopy, które mogłyby prowadzić do urazów, a także dokładna analiza wysiłku względem urazowości kończyn dolnych. Diagnostyka taka polega na wnikliwej analizie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę najistotniejszych struktur biorących udział w biegu oraz zbadaniu podstawowych wzorców motorycznych w kontekście ruchu w trzech płaszczyznach.

Prawidłowa rozgrzewka z elementami stretchingu przed rozpoczęciem oraz rozciąganie po zakończonym biegu to podstawa każdego, dobrze
rozpoczętego wysiłku. W jej skład powinny wejść ćwiczenia ogólnorozwojowe przygotowujące organizm do prawidłowego wysiłku, np. ruchy ramion, bioder, kolan, kostek.

Dla tych, którzy do pragną podejść profesjonalnie istotną rolę odegrać powinna nauka nawyków prawidłowego biegania.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy