Strona głównaZdrowieZdrowa dieta w starszym wieku wydłuża życie

Zdrowa dieta w starszym wieku wydłuża życie

Nowe badania nad związkiem między śmiertelnością a sposobem odżywiania się wykazały, że jedzenie zdrowej żywności nawet w podeszłym wieku może znacznie zwiększyć długość życia. Jak twierdzą uczeni, osoby starsze, które często sięgają po owoce, warzywa, drób, niskotłuszczowe przetwory mleczne i produkty pełnoziarniste, żyją średnio 10 lat dłużej niż ci, którzy jedzą mniej zdrowej żywności tego rodzaju.
Zdrowa dieta w starszym wieku wydłuża życie [© senicphoto - Fotolia.com] Wcześniej powszechnie uważano, że dieta stosowana w starszym wieku nie ma już znaczącego wpływu na długość życia. Okazuje się jednak, że sposób odżywiania się istotnie oddziałuje nie tylko na bieżące samopoczucie, ale i perspektywy zdrowia w kolejnych latach, co bezpośrednio przekłada się na długość życia.

W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Wydziału Nauko o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Maryland wzięło udział 2500 osób w wieku 70 - 79 lat. Uczestnikom zadano pytania dotyczące ich diety. Poproszono ich również o ocenę swojego stanu zdrowia.

Na podstawie sposobu odżywiania się uczestników podzielono na sześć kategorii. W pierwszej grupie znalazły się osoby, które jadły zdrowe potrawy, takie jak niskotłuszczowe produkty mleczne, owoce, produkty pełnoziarniste, drób, ryby, warzywa, a unikały czerwonego mięsa, smażonych potraw, słodyczy, napojów o wysokiej kaloryczności. Tu zakwalifikowano 374 uczestników.

Druga grupa, w której znalazły się 332 osoby, najczęściej jadła pełnotłuste produkty mleczne, jak lody, sery, mleko i jogurty, a rzadko sięgała po drób, niskotłuszczowe produkty mleczne, ryż i makaron.

W pozostałych czterech grupach znalazły się 693 osoby, których dieta składała się głównie mięsa, smażonych potraw i alkoholu, 386 uczestników najchętniej konsumowało płatki śniadaniowe, 458 osób jadło głównie produkty z oczyszczonego ziarna, 339 osób najchętniej sięgało po słodycze i desery.

Uczestnicy byli monitorowani przez dziesięć lat. W tym czasie zmarło 739 partycypantów.
Po uwzględnieniu takich czynników, jak płeć, wieku, rasa, wykształcenia, aktywność fizyczna, palenie papierosów i ilość spożywanych kalorii, naukowcy odkryli, że np. osoby jedzące dużą ilość przetworów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu miały 40 procent wyższe ryzyko zgonu w danym czasie w porównaniu do zdrowo odżywiających się uczestników.

Zagrożenie wcześniejszym zgonem było wyższe o 37% w grupie preferującej słodycze i desery w porównaniu do tych, którzy stosowali zdrową dietę. U osób często pałaszujących smażone potrawy zanotowano o 21% wyższe ryzyko śmierci w czasie badania w porównani do odżywiających się w sposób najzdrowszy.

Nie zanotowano znacznych różnic, jeśli chodzi o grupy zdrowo się odżywiających, jedzących płatki śniadaniowe i produkty z oczyszczonego ziarna.

Wyniki badania ukażą się w styczniowym wydaniu „Journal of the American Dietetic Association".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy