Strona głównaZdrowieZapewnij sobie spokojny sen

Zapewnij sobie spokojny sen

Każdy z nas powinien sam zdecydować, czy lubi spać pod kołdrą puchową, czy jedynie pod cienkim kocem. Jednak prawidłowa temperatura powietrza w sypialni oraz jego regularna wymiana to gwarancja spokojnego snu, który pomoże nam w regeneracji organizmu. Oto wskazówki, dzięki którym nocny odpoczynek pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.
Odpowiednia dawka snu korzystnie wpływa na urodę oraz pomaga zachować dobrą kondycję organizmu. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że przesypiamy aż 1/3 naszego życia. Długość snu jest sprawą indywidualną, zmieniającą się z upływem lat - większość dorosłych osób śpi ok. 6-8 godzin dziennie. Na jakość nocnego wypoczynku wpływa wiele czynników począwszy od odpowiedniego łóżka i materaca, rodzaju pościeli, komfortu cieplnego, aż po sposoby relaksu przed snem.

Temperatura powietrza w sypialni, to często niedoceniany czynnik, który ma kluczowe znaczenie dla jakości snu.

- Ważne jest, aby słupek rtęci w sypialni osób dorosłych nie przekraczał 18°C, a w przypadku małych dzieci 20°C - radzi Marta Gorczyca, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło. W takiej temperaturze organizm najlepiej odpoczywa i regeneruje się. Zbyt wysoka lub zbyt niska jest jednym z wielu powodów nieprzespanych nocy. Gdy jest nam za ciepło, wręcz duszno, budzimy się spoceni i z zatkanym nosem, a co za tym idzie także bardzo zmęczeni. Trudno wtedy z pozytywną energią rozpocząć dzień. Nie będziemy spali spokojnie również w sypialni, w której jest dla naszego organizmu za zimno. Dlatego też, chcąc zmniejszyć ogrzewanie róbmy to stopniowo i powoli - jeżeli wcześniej byliśmy przyzwyczajeni do spania przy 22°C, nie obniżajmy nagle temperatury np. do 17°C, stopniowo przejdźmy do spania w chłodniejszych warunkach.

Racjonalne gospodarowanie ciepłem, przekłada się także na niższe rachunki za ogrzewanie. Warto o tym pamiętać instalujac nowe kaloryfery czy choćby zawory termostatyczne na tych nieco starszych.

Wietrzenie sypialni jest szczególnie ważne dla komfortu snu. - Najlepiej jest otworzyć okno na krótko, ale na oścież. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana - zauważa Marcin Pałczyński, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych przeciągów oraz nie wyziębimy pomieszczenia.

Zwróćmy także uwagę na ustawienie mebli - czy łóżko, na którym śpimy, nie stoi tuż przy kaloryferze? Jeśli tak, warto przesunąć je w inne miejsce - bezpośrednie sąsiedztwo grzejnika, który dodatkowo wysusza zimowe powietrze, nie sprzyja wysypianiu się.

Przyjrzyjmy się warunkom, w których spędzamy tak znaczącą część naszego życia - nie wyśpimy się w sypialni, w której jest za gorąco lub za zimno, zbyt duszno lub stale są przeciągi.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy