Strona głównaZdrowieZagadka długowieczności rozwikłana?

Zagadka długowieczności rozwikłana?

Sjesta, zdrowa dieta i genetyka mogą wyjaśnić, dlaczego ludzie na maleńkiej wyspie Morza Egejskiego Ikarii osiągają długowieczność, ujawniają greccy kardiolodzy.
Podczas gdy zaledwie 0,1% populacji reszty Europy dożywa 90 lat, a na Ikarii odsetek ten wynosi 1,1%, wskazuje Christina Chrysohoou, kardiolog z ateńskiego Uniwersytetu Medycznego.

W badaniu wzięło udział 1400 osób spośród około 8000 mieszkańców wyspy. Uczestników podzielono na grupę osób w średnim wieku i grupę ludzi starszych. Zebrano informacje na temat ich stylu życia, diety i problemów zdrowotnych. 13% badanych miało ponad 80 lat, a 1,6% mężczyzn i 1,1% kobiet powyżej 90.

Co jeść, by żyć dłużej

© Sandor Kacso - Fotolia.comRyby, owoce, warzywa, rośliny strączkowe i herbata stanowią ochronę dla układu sercowo-naczyniowego. Ponadto, codzienne jedzenie oliwy z oliwek jest dobroczynne dla aktywności seksualnej, a jeśli dodać do tego umiarkowane spożycie kawy i sjestę w godzinach popołudniowych wszystko to stanowi składniki, z których można skomponować sekret długowieczności.

Badania wykazały też że osoby starsze, które miały zdrowsze nawyki żywieniowe i udawały się na drzemki w południe bardziej regularnie niż młodsi wyspiarze, rzadziej cierpiały na depresję.

I chociaż ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, cholesterolu i cukrzycy są takie same, jak w innych częściach Grecji, przejawiają się dużo później wśród mieszkańców Ikarii.

Geny odgrywają ważną rolę

Podłoże genetyczne również może wyjaśnić wyniki badań. Co ciekawe rodzice osób uczestniczących w badaniu mieli również mieli długie życie. Zmarli przeciętnie między 67 a 80 rokiem życia, choć średnia dla reszty Grecji wynosiła wówczas 50-55 lat.

Aktywność fizyczna niezmiennie ważna


Codzienna aktywność fizyczna wydaje się być związana z niższą częstością występowania chorób układu krążenia, które powodują 42% zgonów w Unii Europejskiej.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:05:10, 17-07-2011 poisensja

    Zgadzam się,że geny,popołudniowa sjesta,a także dieta-umiar w jedzeniu i piciu oraz ograniczenie tłuszczów sprzyja zdrowiu i długiemu życiu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy