Strona głównaZdrowieZadbaj o mózg. Dostarcz mu witaminę A

Zadbaj o mózg. Dostarcz mu witaminę A

Komórki mózgu potrzebują witaminy A, by odpowiednio się zmieniać i dostosowywać do bodźców środowiskowych.
Zadbaj o mózg. Dostarcz mu witaminę A [fot. Pixabay]
Dzięki zdolności komórek mózgu do ulegania modyfikacji, przeprojektowywania się i adaptowania nowych rzeczy i tworzymy . Ta zdolność nazywana jest plastycznością mózgu. Aby wszystko odpowiednio działało, potrzebna jest witamina A.

W ramach eksperymentów zbadano, czy tak zwane kolce dendrytyczne (wypustka pokrywająca dendryty niektórych komórek nerwowych), zmieniają się po ekspozycji na działanie pochodnej , zwanej kwasem reionowym. Kolce dendrytyczne to części, które odbierają, przetwarzają i przekazują sygnały podczas komunikacji między neuronami. Odgrywają więc kluczową rolę w plastyczności mózgu i stale dostosowują się do codziennych doświadczeń. Przykładowo, uczenie się może zmienić liczbę i kształt kolców dendrytycznych. Zmiana ich ilości lub formy następuje jednak także w chorobach takich jak depresja lub demencja.

Kwas retinowy nie tylko zwiększa rozmiar kolców dendrytycznych, ale także wzmacnia ich zdolność do przekazywania sygnałów między neuronami. - Nasze wyniki pokazały, że kwasy retinowe są ważnymi przekaźnikami plastyczności synaps w ludzkim mózgu. (...) To może wspierać rozwój nowych strategii leczniczych w takich chorobach, takie jak - mówi . prof. Andreas Vlachos z Uniwersytetu we Freiburgu.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na depresję choruje niemal 300 milionów ludzi na całym świecie. Jak uważają eksperci, pandemia i liczne ograniczenia sprawią, że pacjentów przybędzie. z kolei dotyka około 50 milionów osób. Ponieważ wiele społeczeństw się starzeje, również szacuje się, że liczba chorych będzie wzrastać.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy