Strona głównaZdrowieWyższy wiek biologiczny to wyższe ryzyko demencji i udaru

Wyższy wiek biologiczny to wyższe ryzyko demencji i udaru

U osób, których wiek biologiczny jest wyższy niż wiek chronologiczny, występuje znacznie zwiększone ryzyko udaru mózgu i demencji, a zwłaszcza otępienia naczyniowego, ostrzegają eksperci z Karolinska Institutet w Szwecji.
Wyższy wiek biologiczny to wyższe ryzyko demencji i udaru [fot. valelopardo from Pixabay]
Takie zwiększone zagrożenie utrzymuje się, nawet jeśli uwzględni się inne czynniki ryzyka chorób, w tym genetykę, styl życia i warunki społeczno-ekonomiczne.

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko chorób przewlekłych, takich jak nowotwory, choroby układu krążenia i zaburzenia neurodegeneracyjne.

Przede wszystkim w ocenie takiego zagrożenia bierze się pod uwagę wiek chronologiczny, czyli liczbę lat życia danej osoby, jako przybliżoną miarę .

- Ponieważ jednak ludzie starzeją się w różnym tempie, wiek chronologiczny jest raczej nieprecyzyjną miarą - mówi Sara Hägg z Karolinska Institutet.

Przeanalizowano dane ponad 300 tysięcy ludzi w wieku 40-70 lat. Wiek biologiczny obliczono na podstawie 18 biomarkerów, w tym tłuszczów we krwi, poziomu cukru, ciśnienia, czynności płuc i BMI.

Następnie zbadano związek między tymi biomarkerami a ryzykiem rozwoju , takich jak demencja, udar, stwardnienie zanikowe boczne i , w ciągu dziewięciu lat.

W porównaniu z rzeczywistym wiekiem chronologicznym, wysoki wiek biologiczny przekładał się na zwiększone ryzyko wystąpienia demencji, zwłaszcza otępienia naczyniowego, a także niedokrwiennego mózgu (tj. zakrzepów krwi w mózgu).

- Jeśli wiek biologiczny danej osoby jest o pięć lat wyższy od metrykalnej ilości lat, ryzyko wystąpienia naczyniowej lub udaru mózgu jest o 40 proc. wyższe - mówi Jonathan Mak, współautor badań.

Ponieważ jest to badanie obserwacyjne, nie można ustalić związku przyczynowego. Wydaje się jednak, że spowalniając procesy starzenia się organizmu pod kątem mierzonych biomarkerów, można ograniczyć lub opóźnić początek choroby. - Na kilka wartości można wpływać poprzez styl życia i stosowanie leków - wyjaśnia Sara Hägg.

Ryzyko zachorowania na stwardnienie zanikowe boczne także wzrastało wraz z wiekiem biologicznym. Nie zaobserwowano jednak takiego wzrostu ryzyka w przypadku choroby Parkinsona.

Teraz uczeni chcą sprawdzić związek między wiekiem biologicznym i innymi chorobami, takimi jak rak.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy