Strona głównaZdrowieWygląd języka pozwoli zdiagnozować np. cukrzycę, czy niewydolność nerek

Wygląd języka pozwoli zdiagnozować np. cukrzycę, czy niewydolność nerek

Licząca sobie ponad 2 tysiące lat praktyka chińskich zielarzy polegająca na badaniu ludzkiego języka pod kątem oznak choroby jest obecnie stosowana przez informatyków wykorzystujących uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję.
Wygląd języka pozwoli zdiagnozować np. cukrzycę, czy niewydolność nerek [fot. 1045373 from Pixabay]
Systemy diagnostyki języka zyskują na popularności w coraz częstszym zdalnym monitorowaniu stanu zdrowia na całym świecie. Zwiększa się dokładność tej technologii w wykrywaniu chorób.

Inżynierowie z Middle Technical University (MTU) w Bagdadzie i Uniwersytetu Południowej Australii (UniSA) wykorzystali kamerę internetową USB i komputer do zebrania obrazów języków od 50 pacjentów z cukrzycą, niewydolnością nerek i anemią. Porównano te kolory z bazą danych obejmującą 9 tys. obrazów .

Korzystając z technik przetwarzania obrazu, w 94 proc. przypadków prawidłowo zdiagnozowano choroby w porównaniu z wynikami badań laboratoryjnych.

- Tysiące lat temu medycyna chińska była pionierem w praktyce badania języka w celu wykrycia choroby. Medycyna konwencjonalna od dawna sprawdza tę metodę, wykazując, że kolor, kształt i grubość języka mogą ujawnić objawy cukrzycy, , kłopoty z krążeniem i trawieniem, a także choroby krwi i serca - mówi prof. Ali Al-Naji, współautor badań.

- Nowe metody diagnozowania chorób na podstawie wyglądu języka są opracowywane przy użyciu sztucznej inteligencji i aparatu, a nawet smartfona. Komputerowa analiza języka jest bardzo dokładna i może pomóc w zdalnym rozpoznawaniu chorób w sposób bezpieczny, skuteczny, łatwy, bezbolesny i ekonomiczny - dodaje prof. Al.-Naji.

Pacjenci z mają zazwyczaj żółty język, pacjenci z fioletowy język z grubą, tłustą powłoką, a osoby po ostrym - czerwony język, który często jest zgięty.

W ubiegłym roku w Ukrainie przeanalizowano obrazy języków 135 pacjentów z Covid-19 za pomocą smartfona i odkryto, że 64 proc. osób z łagodną infekcją miało bladoróżowy język, 62 proc. chorych z umiarkowaną infekcją - czerwony język, a 99 proc. pacjentów cierpiących na ciężką infekcję Covid - ciemnoczerwony język.

Poprzednie testy z wykorzystaniem systemów diagnostyki języka pozwoliły też dokładnie zdiagnozować zapalenie wyrostka robaczkowego, cukrzycę i choroby tarczycy.

- Można rozpoznać z 80-procentową dokładnością ponad 10 chorób, które powodują określoną zmianę koloru języka. W naszych testach osiągnęliśmy 94-procentową dokładność w przypadku trzech chorób, więc istnieje potencjał, aby jeszcze bardziej udoskonalić te badania - zauważa prof. Al-Naji.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy