Strona głównaZdrowieWstań, by zmniejszyć obwód w talii i zwiększyć poziom dobrego cholesterolu

Wstań, by zmniejszyć obwód w talii i zwiększyć poziom dobrego cholesterolu

Masz siedzącą pracę lub prowadzisz taki styl życia? Odciążaj swoje krzesło lub kanapę co jakiś czas, a możesz liczyć na lepszą talię i zdrowsze serce.
Robienie sobie wielu przerw w od siedzenia jest polecane. Powinno się co jakiś czas przechadzać po pomieszczeniu, zrobić kilka przysiadów, czy też potraktować rozmowę telefoniczną jako okazję do zachowania przez czas jej trwania pozycji stojącej. To wszystko przyda istotnych korzyści prozdrowotnych, zapewniają uczeni.

Jakkolwiek znane są już zależności między siedzącym trybem życia a problemami zdrowotnymi, teraz uczeni dostarczają kolejnych dowodów na zgubny wpływ zbyt długiego siedzenia.

Eksperci odkryli, że siedzenie przez dłuższy czas powoduje większy obwód talii i niższy poziom dobrego cholesterolu - HDL.

W trzyletnim badaniu wzięło udział 4 757 osoby. Uczestnicy nosili urządzenie monitorujące ich aktywność - siedzenie, stanie, ogólnie rzecz biorąc ruch. Wykonywano pomiary obwodu talii, ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i tłuszczów we krwi. Uczeni wzięli pod uwagę statystyczne różnice społeczno-demograficzne i te dotyczące stylu życia i okazało się, że osoby spędzające najwięcej czasu siedząc i nie zmieniając tej pozycji były najbardziej narażone na dodatkowe centymetry w talii i mniejszą ilość HDL.

Wyniki badań opublikowano w The European Heart Journal

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:35:06, 14-02-2011 vbw0967

    Witam wszystkich zainteresowanych problemem cholesterolu, a może również zdrowiem naszych serc oraz zdrowiem ogólnym. Wszystko to wiąże się w całość. A jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, co ma ruch do poziomu cholesterolu - można poczytać TUTAJ.
  • 17:21:50, 15-02-2011 metycja

    Ruch na świeżym powietrzu jest ważny w każdym wieku, poprawia krążenie i trawienie, a także hartuje organizm. Nie znam nikogo, komu zaszkodziłaby aktywność fizyczna.
  • 17:54:00, 15-02-2011 iwko1234

    ruch i dieta to zapewne podstawa niskiego cholesterolu ale skłonności dziedziczne mają tu ogromny wpływ. Jestem szczupła wysportowana a mój cholesterol trochę za wysoki ......
  • 18:38:29, 15-02-2011 vbw0967

    Cholesterol - za wysoki?
    A który? Całkowity czy LDL?
    Nie ma znaczenia całkowity, jak nie znany poziomu wszystkich frakcji, a i tu należy wiedzieć, co jest czym i jaka jest jego rola.
    O tym można dowiedzieć się m.in. TUTAJ.
    Normy cholesterolu są błędnie interpretowane, niestety, jak przeglądam strony internetowe przekonuję się, że większość z nich zawiera właśnie te błędne sposoby interpretacji.
    Tak więc, najpierw należy uzbroić się w odpowiednią wiedzę, aby potem nie trzeba było wydawać za często pieniędzy na farbowanie włosów. Ha, ha, ha.
    ... zobacz więcej
  • 19:06:19, 20-02-2011 Eliza2

    Cytat:
    vbw0967
    Cholesterol - za wysoki?
    A który? Całkowity czy LDL?
    Nie ma znaczenia całkowity, jak nie znany poziomu wszystkich frakcji, a i tu należy wiedzieć, co jest czym i jaka jest jego rola.
    O tym można dowiedzieć się m.in. TUTAJ.
    Normy cholesterolu są błędnie interpretowane, niestety, jak przeglądam strony internetowe przekonuję się, że większość z nich zawiera właśnie te błędne sposoby interpretacji.
    Obawiam się, że artykuł, który nam poleciłaś to nie jest wiarygodna opinia lekarska przeznaczona dla wszystkich ludzi. Poziom cholesterolu ogólnego nie powinien przekraczać ustalonych norm. Dopiero później analizujemy poziomy frakcji: LDL, HDL i trójglicerydów. Prawidłową dietą można zredukować poziom cholesterolu. Dopiero wtedy, kiedy okazuje się to nieskuteczne powinno się sięgać po leki. Niestety to trudne zalecenie dla osób, które nie podejmą wysiłku zmiany nawyków żywieniowych. Z uporem maniaka powtarzają, że tyją od patrzenia na szklanę wody i prawie nic nie jedzą. Predyspozycje genetyczne są faktem. Znałam osobę, która będąc szczupłą 20 latką miała poziom cholesterolu 320mg/dl (norma < 200mg/dl).
    ... zobacz więcej
  • 09:43:32, 24-02-2011 Marina

    Cytat:
    Eliza2
    Nigdy nie powrócimy do dziewczęcej figury, skóry bez zmarszczek, świetnej pamięci, pełnionej ważnej funkcji zawodowej...tylko czy warto wciąż o tym myśleć? Wiek dojrzały ma też swoje piękno. Czy nie lepiej skupiac się na planowaniu przyszłości i trosce o piękno duszy? Starsza pani ubrana jak nastolatka, nawet jak ma nienaganną figurę po prostu śmieszy.
    Zgadzam sie calkowicie
  • 11:38:59, 21-07-2011 ~gość: 46.204.65.xxx

    Straszne jest zgubić te kilogramy i zmniejszyć obwód w pasie

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy