Strona g³ównaZdrowieWp³yw cyklu sztucznego o¶wietlenia na oty³o¶æ

Wp³yw cyklu sztucznego o¶wietlenia na oty³o¶æ

O¶wietlenie elektryczne od dawna umo¿liwia nam ca³odobow± pracê, odpoczynek i rozrywkê, ignoruj±c naturalny ruch obrotowy Ziemi, który wyznacza dzieñ i noc. Kiedy w 1879 r. Thomas Edison przeprowadza³ testy pierwszej ¿arówki, to prawdopodobnie nie przypuszcza³, ¿e jego wynalazek mo¿e pewnego dnia przyczyniæ siê do globalnej epidemii oty³o¶ci.

© Chatchai - Fotolia.comTo w³a¶nie sugeruje artyku³ autorstwa naukowca z Uniwersytetu w Aberdeen, Wlk. Brytania. Dr Cathy Wyse, z uczelnianego Instytutu Nauk Biologicznych i ¦rodowiskowych, prezentuje w czasopi¶mie BioEssays wyniki swoich prac badawczych nad wp³ywem cyklu sztucznego o¶wietlenia na nasze zdrowie, a zw³aszcza na nasz± wagê.

Zegar molekularny, obecny w ka¿dej komórce cia³a cz³owieka, reguluje nasz cykl sen-czuwanie. Posiada swój w³asny, wbudowany i domy¶lny rytm, niemal dok³adnie dwudziestoczterogodzinny, umo¿liwiaj±c doskona³e dostosowanie do cyklu dziennego, zwi±zanego z rotacj± Ziemi.

We wspó³czesnym ¶wiecie zegar cz³owieka ma jednak trudno¶ci z dostrojeniem siê do dziennego cyklu rotacji Ziemi - winê za ten stan rzeczy ponosi cykl sztucznego o¶wietlenia oraz nieregularne pory posi³ków, pracy i snu w dzisiejszych czasach. Naukowcy nazywaj± ten brak równowagi miêdzy naturalnym naszego organizmu a ¶rodowiskiem "dyssynchroni± dobow±", a dr Wyse jest przekonana, ¿e stanowi ona czynnik sprzyjaj±cy pêczniej±cym taliom na ¶wiecie.

"Powód tego stosunkowo nag³ego wzrostu globalnej w rozwiniêtym ¶wiecie wydaje siê bardziej skomplikowany, ani¿eli tylko dieta i aktywno¶æ fizyczna. Swój wk³ad maj± tutaj inne czynniki, a dyssynchronia dobowa wymaga tu wiêkszej uwagi" - wyja¶nia badaczka.

W swoich badaniach analizuje, jak dyssynchronia dobowa oddzia³uje na zdrowie cz³owieka poprzez zak³ócanie obwodów w mózgu odpowiedzialnych za regulacjê metabolizmu, co prowadzi do podwy¿szonego prawdopodobieñstwa wyst±pienia oty³o¶ci i cukrzycy.

Dr Wyse dodaje: "¦wiat³o elektryczne umo¿liwi³o ludziom przezwyciê¿enie odwiecznej synchronizacji zegara cz³owieka ze ¶rodowiskiem, a w ci±gu ostatniego stulecia dzienny rytm posi³ków, snu i czasu pracy stopniowo znika³ z naszego codziennego ¿ycia. Zegar cz³owieka napotyka trudno¶ci z dostrojeniem siê do naszego wysoce nieregularnego trybu ¿ycia i jestem przekonana, ¿e skutkuje to problemami metabolicznymi i zdrowotnymi, zwiêkszaj±c nasz± podatno¶æ na oty³o¶æ".

Zegar cz³owieka jest regulowany przez geny, a wyniki badañ sugeruj±, ¿e niektóre osoby mog± byæ bardziej ni¿ inne zagro¿one skutkami dyssynchronii dobowej. Na przyk³ad ludzie pochodz±cy z regionów równikowych mog± mieæ bardzo regularne zegary, co mo¿e zwiêkszaæ ich wra¿liwo¶æ na skutki dyssynchronii dobowej.

Dr Wyse opar³a swoje prace na badaniu drobnoustrojów, ro¶lin i zwierz±t, które wykazuj±, ¿e synchronizacja wewnêtrznego zegara z rytmem ¶rodowiska ma istotne znaczenie dla zdrowia i przetrwania, co prawdopodobnie sprawdza siê równie¿ w przypadku cz³owieka.

Chocia¿ zmiana norm pracy i ca³odobowy tryb ¿ycia stanowi± podstawê w dzisiejszym rozwiniêtym ¶wiecie, zdrowy rytm dobowy nadal mo¿na utrzymaæ poprzez przestrzeganie sta³ych pór posi³ków, dbanie o spokojny, nieprzerwany w nocy w ca³kowitej ciemno¶ci i wystawianie siê na ¶wiat³o s³oneczne za dnia.

Wiêcej informacji:

Uniwersytet w Aberdeen:

Przeczytaj tak¿e


Oty³o¶æ - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Oty³o¶æ to nadmierne zmagazynowanie tkanki t³uszczowej, do którego prowadzi nadmierna poda¿ energii dostarczanej w po¿ywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z oty³o¶ci± powi±zane s± ró¿norakie dolegliwo¶ci: cukrzyca, nadci¶nienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz tak¿e

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Umieraæ po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy