Strona głównaZdrowieWiększa ilość witaminy E, to mniejsze ryzyko demencji

Większa ilość witaminy E, to mniejsze ryzyko demencji

Najnowsze badania opublikowane w "Archives of Neurology sugeruje, że wyższa zawartość witaminy E w diecie może pomóc w zapobieganiu demencji. Badania wykazały, że osoby, którzy spożywały znaczną ilość pokarmów z witaminą E, były o 25 procent mniej narażone na rozwój demencji.
Większa ilość witaminy E, to mniejsze ryzyko demencji [©  E Bethany Brawn - Fotolia.com] W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Erasmus Medical Center w Rotterdamie, wzięło udział 5395 osób w wieku 55 lat i starszych, u których na początku testów nie zanotowano objawów demencji. W czasie dziesięcioletniego badania zdiagnozowano 465 przypadków demencji, w tym 365 przypadków choroby Alzheimera.

Po uwzględnieniu czynników mających wpływ na rozwój demencji w tym: wieku, wykształcenia, występowania wariantu epsilon 4 genu APOE, spożycia alkoholu, palenia papierosów, wskaźnika masy ciała i stosowania diety, okazało się, że większe spożycie witaminy E na początku badania wiązało się z niższym ryzykiem demencji.

Ci, w których diecie ilość witaminy E była największa, mieli o 25% niższe prawdopodobieństwo wystąpienia demencji, w porównaniu do osób jadających najmniej pokarmów z witaminą E.

Eksperci szacują, że na demencję cierpi ponad pięć procent ludzi w wieku powyżej 65 lat. Im starszy wiek tym wyższe prawdopodobieństwo zapadalności, demencja dotyczy ponad 40% osób po osiemdziesiątym roku życia.

Obecnie z otępieniem i chorobami mu towarzyszącymi zmaga się około 36 milionów ludzi na świecie. W związku ze starzeniem się społeczeństw jednak do 2040 roku liczba cierpiących na demencję wzrośnie do 80 milionów.

Nie znaleziono stuprocentowo skutecznego środka zapobiegającego otępieniu, lekarze uważają bowiem, że w pewnym stopniu za występowanie schorzenia odpowiadają czynniki genetyczne no i wiek jest tu elementem nie do zwalczenia. Jednakże poleca się zdrowy styl życia, odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczną i unikanie sytuacji stresujących jako zachowania opóźniające, bądź powstrzymujące rozwój choroby. Nie bez znaczenia jest też umiarkowane picie alkoholu, podtrzymywanie relacji społecznych i stosowanie określonych leków (np. hormonalnej terapii zastępczej).

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy