15-07-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Zmniejszenie ilości czasu poświęcanego na aktywność fizyczną u ludzi w wieku powyżej sześćdziesięciu lat wiąże się z niższą jakością życia, ostrzegają eksperci z Cambridge University.
To samo dotyczy wydłużenia czasu spędzanego w pozycji siedzącej, np. podczas oglądania telewizji lub czytania. Uczeni wskazują, że trzeba zachęcać seniorów do pozostania aktywnymi, bo to silnie wpływa na .
Wiadomo, że - szczególnie o umiarkowanej intensywności przyspieszającej tętno - zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy i raka. Medycy zalecają, aby dorośli poświęcali co najmniej 150 minut tygodniowo na umiarkowaną aktywność lub 75 minut na aktywność intensywną. Lekarze radzą też, by seniorzy przerywali dłuższe okresy siedzenia lekką aktywnością, ponieważ takie działanie daje wyraźne korzyści zdrowotne.
W ramach testów ponad 1400 osób w wieku powyżej 60 lat nosiło akcelerometry pozwalające obiektywnie zmierzyć poziom aktywności. Poza tym oceniano jakość życia na podstawie stanu zdrowia i , która obejmuje: poziom odczuwanego bólu, zdolność do dbania o siebie oraz niepokój/. Niższa jakość życia przekłada się na zwiększone ryzyko hospitalizacji, słabsze wyniki po hospitalizacji i przedwczesną śmierć.
Aktywność seniorów monitorowano średnio sześć lat. Jak odkryto, w tym czasie całkowity czas spędzany w pozycji siedzącej wydłużył się średnio o około 33 minuty dziennie dla mężczyzn i około 38 minut dziennie dla kobiet. Osoby spędzające mniej czasu w pozycji siedzącej, miały później wyższą jakość życia. Każda godzina dziennie spędzona bardziej aktywnie (niż siedzenie) wiązała się z wyższą o 0,02 oceną jakości życia. I odwrotnie - każda godzina dziennie mniej umiarkowanej do intensywnej aktywności przekładała się na spadek poziomu jakości życia.
Poprawa wyników jakości życia o 0,1 punktu była wcześniej związana z 6,9 proc. niższym prawdopodobieństwem przedwczesnej śmierci i 4,2 proc. zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji.
- Utrzymywanie aktywności i ograniczanie ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej jest ważna na każdym etapie życia. Wydaje się jednak szczególnie ważna w późniejszym wieku, kiedy może prowadzić do znaczącej poprawy jakości życia oraz dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego - mówi dr Dharani Yerrakalva, współautorka badań.
- Istnieje kilka sposobów, dzięki którym zwiększenie wysiłku fizycznego może pomóc w utrzymaniu lepszej jakości życia. Na przykład większa aktywność zmniejsza ból w powszechnych dolegliwościach, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, a wiemy, że większa aktywność fizyczna poprawia siłę mięśni, która pozwala seniorom ciągle dbać o siebie. Podobnie depresja i lęk są powiązane z niższą jakością życia i można je osłabić, będąc bardziej aktywnym - dodaje dr Yerrakalva.
Na podstawie: