Strona głównaZdrowieWarto jeść więcej ryb. Siedem powodów

Warto jeść więcej ryb. Siedem powodów

Zastanawiasz się, co zjeść na obiad? Pamiętaj, że ryba jest świetnym wyborem. To produkt, którego zalety dla zdrowia trudno przecenić. Chroni też przed wieloma chorobami.
Warto jeść więcej ryb. Siedem powodów 1. Ryby osłabiają ryzyko raka jelita grubego

Osoby, które jedzą dużo ryb i warzyw, a unikają mięsa, mają o 43 procent niższe ryzyko rozwoju , wynika z badań pracowników Uniwersytecie Loma Linda w Kalifornii.Szczególnie przetworzone czerwone mięso może sprzyjać rozwojowi tej choroby, ale w porównaniu do wegetarian i wegan, osoby unikające takiego mięsa a sięgające po ryby zyskiwały największe korzyści.

2. Wzmacniają kości


Tłuste ryby są jednym z najlepszych źródeł (z diety), która jest niezbędna dla zdrowych zębów i kości.

To szczególnie ważne biorąc pod uwagę fakt, że u wielu dojrzałych i starszych ludzi odnotowuje się niedobory witaminy D, a to oznacza rozmaite kłopoty ze zdrowiem, nie tylko zagrożenie dla kości.

3. Są lekiem na ból głowy

Liczne badania dowiodły, że jedzenie tłustych ryb może osłabić częstotliwość i intensywność migren. Przykładowo, uczeni z Uniwersytetu w Cincinnati odkryli, że objawy znacznie się zmniejszyły po sześciotygodniowym zażywaniu przez uczestników suplementów z tłuszczem ryb.

4. Poprawiają pamięć

Uczeni z Uniwersytetu Alabamy dowiedli, że osoby stosujące dietę bogatą w ryby są o 19 procent mniej narażone na problemy z pamięcią w starszym wieku.

Inne testy (zlecone przez producenta suplementów) wykazały, że osoby starsze z zaburzeniami , doświadczają spowolnienia ich rozwoju, jeśli zwiększają spożycie tłuszczu ryb.

5. Są naturalnym antydepresantem

Niezbędne (szczególnie bogate są w nie: łosoś, makrela i tuńczyk) są ważne dla dobrego funkcjonowania mózgu.
Uczeni z Uniwersytetu Australii Południowej odkryli, że ludzie którzy jedzą dużo ryb, są znacznie szczęśliwsi i mniej zestresowani, niż ci, którzy unikali ryb.

6. Chronią przed udarem

Na podstawie badań opublikowanych w British Medical Journal, w których wzięło udział niemal 800 tysięcy ludzi, stwierdzono, że regularne jedzenie ryb może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.

7. Poprawiają zdrowie oczu

Jedna porcja tłustych w tygodniu może zmniejszyć ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, powszechnej przyczyny utraty wzroku i to aż o 60 proc. Takie wyniki uzyskano w badaniach uczonych z John Hopkins University w Baltimore.

Najprawdopodobniej ochronny efekt ryb wynika z właściwości przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega-3.

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy