Strona głównaZdrowieW genach odpowiedź, dlaczego mężczyźni żyją krócej

W genach odpowiedź, dlaczego mężczyźni żyją krócej

Gen zawarty w spermie odpowiada za to, że mężczyźni żyją krócej niż kobiety, uważają japońscy naukowcy.
Geny zawarte w spermie mają wpływ na długość życia ludzi i innych ssaków. Badania nad nimi pomogą wyjaśnić, dlaczego mężczyźni żyją krócej - twierdzą Tomohiro Kono z Tokyo University of Agriculture oraz dr Manabu Kawahara z Saga University.

Naukowcy odkryli, że myszy stworzone przez dwa genomy kobiece żyły średnio o 186 dni dłużej niż zwierzęta zrodzone z normalnym zestawem genów. Średnia długość życia myszy wykorzystanych w badaniu wynosiła od 600 do 700 dni, co oznacza, gryzonie nie posiadające męskich genów żyły o około jedną trzecią dłużej.

Różnica w długości życia może być spowodowana przez gen o nazwie Rasgrf1. Jest on odpowiedzialny za potężniejsze budowę ciała mężczyzn. Gen ten przechodzi na obie płcie, jednak u samic jest wyciszany.

„Już od dawna wiemy, że na całym niemal świecie kobiety zwykle żyją dłużej niż mężczyźni i że ta płeć ma warunkuje długość życia także innych ssaków. Przyczyny takiego stanu rzeczy były jednak niedostatecznie wyjaśnione. Nie było wiadomo też czy długość życia ssaków przez genom przez skład genów tylko jednego z rodziców, czy też zarówno matki, jak i ojca", wyjaśnił profesor Tomohiro Kono.

„Badanie może dać odpowiedź na podstawowe pytania, tj. czy długowieczność u ssaków jest kontrolowana przez skład genomu tylko jednego, czy też obojga rodziców oraz dlaczego kobiety żyją dłużej", konkluduje prof. Kono.

Z danych statystycznych wynika, że obecnie średnia długość życia kobiet w Polsce wynosi 79,2 lat, mężczyzn zaś -70,6 lat.

Wyniki badań opublikowano w magazynie "Human Reproduction".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy