Strona głównaZdrowieUwaga - na styczeń przypada największe ryzyko śmierci

Uwaga - na styczeń przypada największe ryzyko śmierci

Wydawałoby się, że styczeń to dobry miesiąc - wszak dopiero co było Boże Narodzenie, enztuzjastycznie też przywitaliśmy Nowy Rok i możemy zaczynać wszystko od nowa, a jednak to właśnie na ten czas przypada największa liczba zgonów.
Uwaga - na styczeń przypada największe ryzyko śmierci [© sebastianfreitag - Fotolia.com] Jeśli chodzi o sławnych ludzi, w dopiero rozpoczętym 2016 roku zmarli m. in. David Bowie, Alan Rickman i Glenn Frey, czy Bogusław Kaczyński. Można uznać to za przypadek lub stwierdzić, że statystyki nie kłamią, bowiem w styczniu właśnie odnotowuje się najwyższą ilość zgonów w porównaniu do pozostałych miesięcy.

Dlaczego to w styczniu umiera najwięcej ludzi? Uczeni wskazują na kilka możliwych czynników. Jednym z nich jest pogoda. Zimna aura nasila wiele problemów zdrowotnych i nie chodzi tu w sposób szczególny o grypę, chłód sprzyja nasileniu chorób związanych z układem krążenia i układem oddechowym. Jak wskazują statystyki, zimą odnotowuje się więcej zgonów z powodu i . Zwiększa się wówczas też poziom złego i trójglicerydów.

Ale to nie wszystko. Uczeni wskazują na fenomen „odraczania" śmierci. Mamy więcej siły na walkę z chorobami podczas okresu świątecznego i bardziej cieszymy się życiem w okolicach Bożego Narodzenia - spada wówczas wskaźnik , zmniejsza się nasilenie , etc. W styczniu jednak stare problemy „odżywają".

W styczniu właśnie przypada „" (Smutny Poniedziałek), który przypada na poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. Nazwa ta została nadana przez psychologa Cliffa Arnalla w 2005 roku. Po uwzględnieniu rozmaitych czynników (pogodowe, psychologiczne, związane z zadłużeniem i realizacją postanowień noworocznych, etc.) uznał on, że to dzień wspomniany poniedziałek jest najgorszy w całym roku.

Jeśli już uda nam się „przetrwać" styczeń, pespektywy są dobre, bo przed nami najradośniejsze miesiace, czyli lipiec, sierpień i wrzesień. Ponowny wzrost liczby zgonów zaczyna się odnotowywać od października i znacznie zwiększa się wskaźnik śmierci w listopadzie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:10:12, 25-01-2016 ~gość: 31.175.83.xxx

    Totalna bzdura! 6 maja miałem ciężki rozległy zawał z przmieszczeniami i powikłaniami. Ponad miesiąc przbywałem na oddziale intensywnej terapii, w tym czasie zmarło 11 osób! Dalej, grudzień, święta spędziłem w szpitalu, wyszedłem na Sylwestra.
    Do refleksji!
    Senior.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy