Strona głównaZdrowieTwoja pamięć jest taka, jaka myślisz, że jest

Twoja pamięć jest taka, jaka myślisz, że jest

Zastanawiasz się czy twoja pamięć dobrze funkcjonuje? A może myślisz o tym po prostu dlatego, że czytujesz , iż starsi ludzie często doświadczają znacznego osłabienia zdolności do zapamiętywania informacji? Nowe badania sugerują, że oczekiwania dotyczące wpływu starzenia się na pamięć może faktycznie mieć negatywne konsekwencje - zwiększa prawdopodobieństwo problemów z pamięcią.
Twoja pamięć jest taka, jaka myślisz, że jest Naukowcy z Cognitive Aging and Memory Lab przy Tufts University w USA, pracowali z grupą młodych i starszych ludzi, którzy mieli zapamiętać listę słów powiązanych w jakiś sposób z ich znaczeniem. Na przykład, uczestnicy dostali wykaz słów związanych z terminem "sen", m. in. „odpoczynek", „łóżko", „być na jawie", „zmęczony" i „noc" (nie podano im jednak samego słowa „sen"). Podczas testów osoby starsze częściej dodawały do listy słowo „sen", choć go na niej nie było, co wskazuje na brak zaufania do swojej pamięci.

Badacze postanowili więc sprawdzić czy na zdolność zapamiętywania oddziałuje to, co myśli się o pamięci. Ponownie wykonano testy i tym razem poinformowano uczestników o celu testów oraz stwierdzono, że ludzie starsi zwykle gorzej wypadają w tego rodzaju „sprawdzianach". Innej grupie uczestników powiedziano, że badanie ma charakter lingwistyczny i nie wspomniano o różnicy w zdolności zapamiętywania między przedstawicielami różnych grup wiekowych. Osoby z drugiej grupy lepiej wypadły w testach.

Jak wskazują więc badacze, ludzie uważający, że wykonują test, w którym mogą nie wypaść dobrze, częściej popełniają błędy. To szczególnie ważne dla osób starszych, które są poddawane testom pamięci w celu diagnozy choroby Alzheimera lub innych chorób wpływających na pamięć. Jeśli starsza osoba słyszy, że jej pamięć nie jest tak dobra, jak ludzi młodszych, a następnie wykonuje test pamięci, może wypaść gorzej niż wynikałoby to z jej prawdziwych możliwości.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy